Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Matovičov bager na štátne peniaze a zákony stráca podporu aj medzi jeho ľuďmi

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

ČSOB Smart účet je naveky bez poplatku a teraz aj s bonusom 75 eur za založenie


Dobrý deň,

včerajšou správou dňa bol návrat časti koalície k rozumu. Viacerí poslanci odmietajú bagrovanie – Matovičov výraz pre expresné a autokratické schvaľovanie zákonov bez verejnej debaty a finančného krytia.

Nepáči sa im ani to, že majú prelomiť prezidentské veto s pomocou fašistov. V hre je teda možnosť, že Matovičov návrh vyšších rodinných dávok a bonusov stroskotá. Po týždňoch hádok v koalícii by sa v takom prípade nanovo začala debata o tom, komu a akými sumami by mal štát pomáhať a kde by na to mal zobrať.

Dnešný Ekonomický newsfilter s 1300 slovami prečítate za 5 minút. Pripravili Ján Kováč a Radoslav Tomek.


1. Poslanci koalície zbierajú odvahu, aby sa postavili Matovičovmu bagru

Igorovi Matovičovi hrozí, že jeho rodinný balík za 1,2 miliardy eur zastavia koaliční poslanci. Mnohí z nich boli doteraz ticho, no začínajú sa ozývať. Iní sú ešte stále ticho, a kedykoľvek sa to môže zmeniť.

Prvá komplikácia: Prezidentka Zuzana Čaputová v zásade nenamietala proti časti Matovičovho návrhu na zvýšenie rodinnej podpory, ktorý sa zavádza teraz od júla. Balík však vetovala, pretože ministri a poslanci mali dosť času, aby návrh s ďalším zvyšovaním od januára 2023 predstavili civilizovaným spôsobom a aby dali priestor na vyjadrenie všetkým, koho sa to týka. Nebol teda dôvod na zrýchlené schvaľovanie v parlamente.

Druhá komplikácia: Prezidentské veto znamená, že Matovič potrebuje 76 hlasov v parlamente. Keďže SaS jeho návrh nepodporuje, musí počítať aj s hlasmi fašistov. Spájať sa s nimi je však mnohým demokraticky zmýšľajúcim koaličným poslancom nepríjemné. Plus ich presvedčili argumenty prezidentky Čaputovej. Preto sa mnohí od Matoviča odvracajú, vrátane jeho straníkov.

Kto nakoniec môže ísť proti Matovičovi:

  • „Nebudeme hlasovať za prelomenie veta,“ napísal ešte v sobotu na facebooku poslanec zo Za ľudí Juraj Šeliga. Prelomenie veta podľa informácií Denníka E nepodporia minimálne traja poslanci Za ľudí.
  • Aj v klube OĽaNO sú poslanci, ktorí podporujú prezidentkino veto. Medzi nimi je napríklad Juraj Krúpa. „Úprimne preferujem riešenie v štvorkoalícii. Mne sa riešenie s radikálmi bridí…,“ vravel v nedeľu v relácii TV Markíza Na telo.
  • Dokopy by mohlo ísť o piatich až siedmich ďalších poslancov OĽaNO, medzi ktorými môžu byť Andrej Stančík a Kristián Čekovský. Problém s balíčkom majú aj niektorí starostovia či primátori za OĽaNO, ktorí sú zároveň poslancami. Na vlastnej koži by totiž pocítili, ako Matovičov balík oberie samosprávy o 550 miliónov eur. Z Matovičovho bagra preto môžu vystúpiť primátorky Poltára a Skalice Martina Brisudová a Anna Mierna a primátor Turčianskych Teplíc Igor Hus.

Situácia v OĽaNO a Matovičova pozícia sa mali vyjasniť včera neskoro večer na rokovaní poslaneckého klubu. Od toho závisí, či pravdepodobne ešte tento týždeň v parlamente prejde rodinný balík v plnom rozsahu, v oklieštenej podobe alebo neprejde vôbec a debata o podpore rodín a pomoci s infláciou sa začne odznova.

Aj premiér chápe, kde je problém: Premiér Eduard Heger sa včera pokúšal trochu urovnať vzťahy so zástupcami zamestnancov, podnikov a samospráv, ktorým prekáža, ako ich Matovič so svojím balíčkom obišiel. Heger na rokovaní s nimi priznal, že treba zlepšiť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie