Denník N

Ekonomický newsfilter: Inflácia ďalej rastie a Matovič odkladá hlasovanie o balíčku

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

hlasovanie o prelomení prezidentkinho veta rodinného balíčka sa posúva na budúci týždeň. Jeho autor Igor Matovič nemôže rátať ani so všetkými poslancami svojho hnutia OĽaNO, takže nemá istých 76 hlasov, ktoré potrebuje, ani s podporou fašistov.

Aj keď sa inflácia blíži k 13 percentám, ľudia nezomrú od hladu, ak sa balíček neschváli. Koalícia by sa potom mohla venovať opatreniam, ktoré budú naozaj ohrozeným skupinám obyvateľstva kompenzovať rast životných nákladov.

Mimochodom, počuli ste o tom, že v Rakúsku vláda sľúbila občanom a firmám tento rok ďalších 6 miliárd na pomoc?

Ekonomický newsfilter na stredu má 1300 slov, prečítate za 5 minút. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Inflácia prekonala 12 percent, a to ešte príde januárový plynový šok

Rast inflácie sa nezastavil ani v máji, spotrebiteľské ceny sa zvýšili v porovnaní s aprílom o 1,6 percenta a medziročne o 12,6 percenta. Aj keď infláciu stále ťahajú primárne energie a potraviny, vplyv týchto dvoch položiek sa čoraz intenzívnejšie premieta aj do ostatných cien v ekonomike.

Čo potiahlo májovú infláciu: 

  • potraviny za mesiac zdraželi o 

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie