Denník N

Máme problém s vysokým dlhom, zvyšovanie deficitu cez nekryté balíčky je hazardom, hovorí člen rozpočtovej rady

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Ak by v parlamente prešiel balík opatrení pre rodiny bez finančného krytia, dlhodobú udržateľnosť našich verejných financií by to posunulo späť do pásma vysokého rizika, hovorí člen rozpočtovej rady a šéf analytického tímu Erste Bank Juraj Kotian. Je to aj jeden z argumentov, o ktoré sa oprela prezidentka, keď pred pár dňami vetovala opatrenia, ktoré by mali platiť od januára.

Kotian o prvej časti opatrení, ktoré by mali platiť od júla, hovorí, že naozaj najviac pomáhajú nízkopríjmovým občanom a do určitej miery im to pomôže zmierniť dopad vysokej inflácie.

„Zatiaľ čo opatrenie platné od budúceho roka je plošné opatrenie, ktoré s bojom proti inflácii nemá nič spoločné a rodinám s nízkymi príjmami, ktoré nemajú daňový bonus na dieťa, alebo ho majú nižší, dáva najmenej,“ hovorí.

Upozorňuje, že vláda by aj bez balíčka mala predstaviť opatrenia asi za pol percenta HDP, pokiaľ k tomu nepribudne aj balíček po prelomení veta.

V rozhovore ešte vraví:

  • Dopad balíčka na obce sa rôzni. Niektorým obciam to zoberie 40 eur na obyvateľa, iným 200 eur na obyvateľa.
  • Aj pri vyššom výbere daní treba byť obozretný, s infláciou nie sme ešte vyrovnaní, najzraniteľnejšie skupiny môžu potrebovať reálnu pomoc.
  • Ideálne by bolo, keby domácnosti reagovali na vyššie ceny energií tým, že sa budú snažiť znižovať spotrebu energií, pokiaľ to ide.

Ako veľmi by poškodil našim verejným financiám balík opatrení pre rodiny za 1,2 miliardy eur, ktorý prezidentka vrátila do parlamentu, ak by nemal finančné krytie?

Pozeráme

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Igor Matovič

Inflácia

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie