Denník N

Ekonomický newsfilter: Hegerovej vláde stále nedochádza, že sociálny zmier sa jej vinou končí

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

minister financií Igor Matovič včera na vládu opäť provokatívne doniesol návrh, v ktorom podmieňuje zvýšenie platov učiteľov zvýšením niektorých daní, s čím zásadne nesúhlasí koaličná strana SaS. Matovič tak učiteľov naďalej používa ako rukojemníkov, aby mu pomohli v politickej porážke jeho koaličného súpera.

Krátko nato sa na bratislavskom námestí a potom pred parlamentom zhromaždilo podľa odhadu organizátorov asi 15-tisíc ľudí na najväčšom proteste učiteľov v histórii.

Lekárske odbory tento týždeň zverejnili informáciu, že tritisíc lekárov je pripravených v lete podať výpovede.

V štrajkovej pohotovosti sú aj samosprávy a odborový zväz Kovo sa pripravuje na sektorový generálny štrajk.

Ak premiér Eduard Heger chce naplniť svoje želanie z pondelkového mimoriadneho zasadania Hospodárskej a sociálnej rady SR a udržať v spoločnosti sociálny zmier, bude musieť urobiť oveľa viac ako pekne rečniť s ustaranou tvárou, že problémy vníma, a to veľmi naliehavo a veľmi citlivo.


1. U učiteľov a zdravotníkov pohár trpezlivosti pretiekol 

V programovom vyhlásení sa obe vlády tejto koalície zaväzovali zvýšiť kvalitu vzdelávania. Strany vládnej zostavy ešte pred voľbami označovali školstvo za jednu zo svojich najväčších priorít.

Včera učitelia vedení najsilnejšími školskými odbormi vláde pripomenuli, že už viac ako pol roka žiadajú o navýšenie platov o 10 percent, a to s termínom od 1. júla. Vlani v decembri sa s vládou dokázali dohodnúť len na zvýšení o 3 percentá, no ešte do protestu nebolo jasné, či ministerstvo školstva na to vôbec dostane peniaze.

Odborári tvrdia, že ak ich vláda nevypočuje, v septembri začnú učitelia štrajkovať, prvý týždeň neodučia niekoľko hodín a štrajk budú stupňovať.

Prečo majú pravdu učitelia: 

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie