Denník N

Lacná elektrina, ktorú dohodol Matovič so Sulíkom, sa neujde každému. Nemocnice, školy a domovy seniorov chcú z toho vynechať

Po podpise memoranda medzi štátom a Slovenskými elektrárňami. Foto - TASR
Po podpise memoranda medzi štátom a Slovenskými elektrárňami. Foto – TASR
  • Sulík a Matovič sa ešte vo februári dohodli so Slovenskými elektrárňami, že od budúceho roka sa nezvýši cena pre domácnosti. Zostať má na úrovni 61 eur za megawatthodinu, aj keď na trhu sa predáva za 200. 
  • Matovič sľúbil nízku cenu aj školám, nemocniciam a domovom dôchodcov. 
  • Dohodnutý objem elektriny je však príliš nízky. Sulíkov štátny tajomník Karol Galek preto navrhol, aby išla lacná elektrina iba domácnostiam.
  • Čaká sa aj na záväzné potvrdenie dohody s elektrárňami. Akcionárom môže prekážať, že im Matovič chce zaviesť ďalšie dane.

Prešli takmer štyri mesiace, odkedy sa ministri financií a hospodárstva a zástupcovia Slovenských elektrární (SE) postavili na pódium, aby ohlásili radostnú správu:

že vďaka ich dohode domácnosti ušetria miliardu eur v cenách elektriny. Igor Matovič vtedy sľuboval, že lacnejšia energia bude aj pre nemocnice, domovy sociálnych služieb či školy.

Mnohé z nich preto prešli z trhovej na regulovanú cenu. Teraz však hrozí, že sa im zľava neujde. Ministerstvo hospodárstva totiž navrhlo v liste regulačnému úradu, aby išla lacná elektrina iba domácnostiam.

Napriek pokročilému času stále chýbajú dôležité detaily a dohoda medzi štátom a elektrárňami je len vo forme nezáväzného memoranda. Treba ho potvrdiť zmluvou, ktorú však komplikuje Matovičova snaha zaťažiť energetikov ešte aj ďalšou daňou.

Dodávatelia preto nevedia, koľko lacnej elektriny dostanú pre svojich zákazníkov a koľko jej majú nakupovať za vysoké ceny na trhu.

Dohodnutý objem nevystačí pre všetkých

Memorandum podpísali minister financií Igor Matovič, minister hospodárstva Richard Sulík a najväčší akcionár SE, v ktorom majú podiely koncern EPH milionárov Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča a talianska spoločnosť Enel. Štát má v elektrárňach menší, tretinový podiel.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Energetika

Firmy

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie