Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Rusi majú novú výhovorku – nedá sa opraviť turbína k plynovodu 

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Naštartujte svoje podnikanie s výhodným balíkom od ČSOB. Pre Vás osobne aj vašu prevádzku či e-shop.


Dobrý deň,

plyn pre domácnosti od štátneho SPP zdražie od budúceho roka o 34 až 59 %, oznámil včera Richard Sulík.

  • 34-percentný nárast sa bude týkať zákazníkov, ktorí sa SPP zaviažu na štyri roky. Neskôr by sa však ich cena mala ešte dvíhať každým rokom o 12 percent, čo je podľa Sulíka odhad inflácie.
  • 59-percentný nárast dostanú tí, ktorí sa upíšu iba na jeden rok.
  • Aj keď sú to vysoké čísla, Sulíkov oznam je v podstate dobrou správou. Vývoj na trhu s plynom totiž naznačuje150-percentné zvýšenie celkovej ceny.

Sulík oznámil nové ceny plynu na mimoriadnej schôdzi parlamentu, na ktorej ho chcela odvolať skupina poslancov na čele so šéfom Smeru Robertom Ficom.

Sulík podľa nich dostatočne neobhajoval záujmy Slovenska napríklad pri rokovaniach o zákaze ruskej ropy. Podľa Fica tým spôsobí ďalší nárast cien. O Sulíkovom odvolaní zatiaľ nehlasovali.

Vláda zároveň začala vyplácať ľuďom prvú časť kompenzácií vysokých cien. Rodičia v týchto dňoch dostávajú z úradov práce 100-eurové prídavky na deti namiesto 26-eurových, na ktoré boli zvyknutí. Ide o jednorazovú pomoc, ktorú dostávajú aj viaceré zraniteľné skupiny ľudí, napríklad poberatelia dávok v hmotnej núdzi.

Dnešný Ekonomický newsfilter má necelých 1400 slov, prečítate ho za 6 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Rusi nám znižujú dodávky plynu. Namiesto platieb v rubľoch už hovoria o oprave turbíny

Ruský Gazprom včera oznámil svojim európskym zákazníkom, že im výrazne zníži dodávky plynu. Oficiálny dôvod (pre sankcie mešká oprava turbíny k plynovodu) pôsobí ako ďalšia z výhovoriek, k akým predtým patrilo napríklad neplnenie absurdnej Putinovej požiadavky na platby v rubľoch.

Čo presne sa včera stalo:

  • SPP sa od Gazpromu dozvedel, že mu zníži dodávky o zhruba 30 %. Podobne sa vyjadrili aj české firmy ČEZ a Net4Gas. Nemeckému gigantu Uniper mali dodávky klesnúť o štvrtinu a talianskemu ENI o 15 percent.
  • Firmy hovoria, že to nebude mať vplyv na ich zákazníkov.
  • Plynovod Nord Stream 1 funguje po znížení dodávok na 40 percent kapacity. Gazprom tvrdí, že dôvodom sú západné sankcie, ktoré zdržali údržbu turbíny k plynovodu.
  • Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck na to povedal, že cieľom Gazpromu je vyvolať neistotu a zvýšiť na trhu cenu suroviny, čo sa mu aj podarilo.

Okamžité následky: Pokles dodávok vyvolal obavy, či sa pred zimou naplnia európske zásobníky. Cena plynu sa ráno zvýšila o 25 %, neskôr sa nárast zmiernil.

Krátenie dodávok prichádza v momente, keď je Európa zraniteľná, lebo v dôsledku havárie klesol aj export z USA. Teraz, v polovici júna, sa navyše robia aj plánované opravy na nórskych exportných plynovodoch.

Prečo to nemusí byť náhoda: 

  • Oznámenie Gazpromu prišlo presne v deň, keď

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie