Denník N

Firemný newsfilter: Slovalco sa minimálne na pár rokov zastaví, HB Reavis s novým biznisom a Alze sa hody skončili

Slovalco Foto TASR
Slovalco Foto TASR

Najskôr to najpodstatnejšie z čoraz dôležitejšej energetiky. Nielen slovenským, ale aj nemeckým, talianskym a rakúskym plynárom Rusko výrazne obmedzilo dodávky. Plnenie zásobníkov na odbytovo náročnejšiu zimu sa tak spomalilo a cena plynu letí zasa nahor. Navyše oprava dôležitého amerického terminálu na export skvapalneného plynu do Európy potrvá po požiari dlhšie, ako sa čakalo. Mimo prevádzky bude aspoň do septembra a plne ju obnovia až na konci roka.

Medzi dobré správy, naopak, patrí to, že pri Trnave môže byť ložisko plynu, ktoré by mohlo vykryť desatinu celonárodnej spotreby najmenej desať rokov. Aj to, že Slovnaft si po budúcoročnom zákaze exportov palív z ruskej ropy do krajín EÚ môže nájsť nový odbyt na Ukrajine. Tá totiž po zničení viacerých svojich rafinérii bude potrebovať palivá z cudziny a Slovensko zasa zvažuje prestavbu časti ropovodu Družba na spätné dodávanie hotových palív práve na Ukrajinu.

A parlament ešte schválil aj druhé „kilečko“ ministra hospodárstva Richarda Sulíka na zlepšenie podnikateľského prostredia. To obsahuje takmer 200 zjednodušení.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Odstavenie Slovalca na minimálne dva roky je už asi neodvratné. Podľa Sulíka fabrike môže pomôcť až budúca vláda

V žiarskych hlinikárňach Slovalco uviedli do prevádzky nové pretavovacie centrum za 15 miliónov eur, vďaka ktorému podnik zvýši recykláciu hliníkových zvyškov od svojich odberateľov z 15- na 55-tisíc ton ročne.

Podnik však zároveň ďalej varuje, že už koncom roka v ňom môže dôjsť k zastaveniu výroby, keďže vláda preň doteraz neodobrila podobne vysoké kompenzácie vysokých cien elektriny, ako dostávajú od svojich vlád konkurenčné hlinikárne v iných krajinách EÚ.

Hospodárske noviny podľa informácií od zdrojov z vnútra podniku dokonca informovali, že odstavenie fabriky na minimálne najbližšie dva roky je už viac-menej neodvratné.

Prečo je dočasné odstavenie neodvratné:

 • Pre chýbajúcu podporu vlády si podnik dodnes nevedel nakúpiť

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Firemný newsfilter

  Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

  Firmy

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie