Denník N

Ekonomický newsfilter: Sulík si plní plynovú domácu úlohu, Matovič sa nechce vzdať rodinného bagra

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

ceny plynu minulý týždeň zaznamenali rekordný rast po tom, ako Rusko znížilo dodávky do Európskej únie. Aj Slovensko dostalo v piatok len polovicu objemu, ktorý si objednalo. Dobrou správou je, že minister Richard Sulík prišiel s riešením, ktoré má domácnosti do veľkej miery pred turbulentným vývojom na burze ochrániť.

Jeho najväčší politický rival, minister financií Igor Matovič zasa nevyužil šancu na kompromis v otázke rodinného balíčka, ktorý vetovala prezidentka. Šéf OĽaNO je odhodlaný dať hlasovať o prelomení jej veta aj s vedomím, že sa to nemusí podariť, alebo ak áno, tak len vďaka hlasom extrémistov.

Aj v prípade úspechu v parlamente balíček skončí na Ústavnom súde a možno nikto nebude mať nič. Ak by akceptoval pripomienky prezidentky, ľudia mohli mať aspoň tú časť pomoci od štátu, ktorá má byť účinná už od júla.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má 1300 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Matovič pri balíčku neberie kompromis, ide preraziť veto prezidentky

Minister financií Igor Matovič nevyužil možnosť na rozumný kompromis v prípade rodinného balíčka. Namiesto toho, aby prijal pripomienky prezidentky, a tým zabezpečil aspoň prvé zvýšenie podpory už od júla, rozhodol sa pre pokus o úplné prelomenie jej veta.

Bude sa o ňom hlasovať v utorok večer alebo v stredu doobeda, povedal Matovič v relácii Na telo v TV Markíza. Na otázku, či na to bude mať potrebných 76 hlasov,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie