Denník N

OĽaNO chystá nebývalé rošády s pozemkami. Chce zoštátniť státisíce hektárov pôdy nezistených vlastníkov

Pozemky. Foto N - Tomáš Benedikovič
Pozemky. Foto N – Tomáš Benedikovič
  • O zoštátnenie pôdy neznámych vlastníkov sa pokúsili v minulosti aj iné slovenské vlády, no pohoreli na protiústavnosti takéhoto kroku.
  • Terajšie vedenie ministerstva pôdohospodárstva zverené strane OĽaNO si verí, že to dokáže urobiť v súlade s ústavným právom na vlastníctvo.
  • Ak štát získa pôdu nezistených vlastníkov, urýchli to výstavbu ciest, ekologických stavieb, no aj zakladanie nových fariem.
  • Dohromady ide o pôdu na ôsmich percentách územia krajiny.      

Mimo pozornosti širšej verejnosti chystajú politici vládnej strany OĽaNO zásadné zmeny vo vlastníctve obrovských plôch pozemkov po celej krajine. Ich rozsah nemá v modernej histórii samostatného Slovenska obdobu.

Štátna pôda v intravilánoch obcí by mohla prejsť z vlastníctva štátu do vlastníctva samospráv. Navrhuje to poslanec OĽaNO a jeden z jeho zakladajúcich členov Martin Fecko cez poslanecký návrh k novele zákona o pozemkových úpravách. Fecko bol na začiatku tohto vládneho obdobia štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva a v minulosti pracoval aj na pozemkových úradoch.

Ešte oveľa revolučnejšiu zmenu

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ anton julény je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Agro

Diaľnice a cesty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie