Denník N

Je férové povedať, že nás nečakajú ľahké časy, hovorí hlavný ekonóm NBS Horváth (+ video)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Keď sa pozrieme na ďalší vývoj ekonomiky, nebude to žiadna sláva, hovorí hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska Michal Horváth. Inflácia bude naďalej vysoká, kúpyschopnosť obyvateľstva slabá a problémy v priemysle budú pretrvávať. „Najbližšie štvrťroky budú z hľadiska rastu slabé. K poklesu ekonomiky už pravdepodobne došlo v tomto štvrťroku,“ hovorí.

Horváth v rozhovore ďalej vraví:

  • Najväčšia neznáma je, či dôjde k väčším výpadkom v dodávkach plynu, čo by nás mohlo dostať do hlbšej recesie.
  • Ceny potravín do konca roka ešte porastú aj oproti dnešným úrovniam;
  • Nové členské krajiny EÚ majú momentálne vyššiu infláciu, čo je zaujímavý fenomén.
  • Pre vysokú infláciu si viac všíma, keď sú v obchodoch nejaké zľavy.

Podľa najnovšej prognózy Národnej banky Slovenska (NBS) budeme mať dvojcifernú infláciu nielen v tomto roku, ale zrejme aj v budúcom. Prečo očakávate taký vysoký rast cien ešte aj v budúcom roku? 

Je to dané vývojom cien energií. Dvojciferná inflácia v budúcom roku je však za predpokladu, že vláda neprijme zásadnejšie opatrenia. Už vieme, že sa hovorí o dohode s dodávateľmi plynu. Takéto opatrenia by v budúcom roku mohli zabrániť dvojcifernej inflácii. Keď neuspejeme v tejto oblasti, podľa trhových cien to vyzerá tak, že ceny plynu by mali ísť budúci rok hore o 130 percent, čo povedie k dvojciferným inflačným číslam.

Takže v odhade, že v budúcom roku by priemerná inflácia mala byť vyššia ako 11 %, nie je ešte zohľadnená dohoda ministra hospodárstva Richarda Sulíka s SPP o cenách plynu pre domácnosti. Tak?

Ešte sme to nezohľadnili. To bola čerstvá informácia, ktorá prišla po tom, ako sme sfinalizovali predikciu. To len vystihuje celú situáciu, v ktorej sa nachádzame. Veľmi rýchlo sa mení aj situácia na svetových trhoch, aj rôzne opatrenia, prichádzajú návrhy z rôznych strán, niektoré treba brať vážnejšie, iné menej. V takomto prostredí je veľmi ťažké robiť predikcie, ktoré prežijú horizont mesiaca.

Pripomeňme, že v máji sme mali podľa štatistikov medziročnú infláciu takmer 13 percent. To je doteraz najviac od roku 2000. Kedy bude podľa vás inflácia u nás vrcholiť? V budúcom roku v januári?

Áno, rátame s tým, že vrchol by inflácia mala dosiahnuť začiatkom budúceho roka. Opäť to súvisí s regulovanými cenami energií. V tomto roku máme ceny energií pre domácnosti zafixované

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Inflácia

Podcasty Denníka N

Rozhovory

V redakcii

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie