Denník N

Zelený newsfilter: Čo by urobil s miliardou prorodinný ekológ

Ilustračné foto - Unsplash.com
Ilustračné foto – Unsplash.com

Záleží nám na tom, aby bol pre vás čas, ktorý venujete Zelenému newsfiltru, strávený čo najužitočnejšie. Preto ho chceme stále vylepšovať. Po tom, čo dočítate dnešné vydanie, vyplňte, prosím tento krátky dotazník.

Keďže je teraz moderné diskutovať o tom, ako pomôcť rodine, pripája sa svojou troškou aj Zelený newsfilter. Rady, ako použiť miliardu eur ročne z takzvaného prorodinného balíka, pritom vôbec nemyslíme len ako nejaké slovné cvičenie.

Ak Ústavný súd zákon vráti, Slovensko bude mať aj príležitosť debatovať o tom, čo všetko by sa dalo za rovnaké, alebo aj menšie peniaze urobiť, aby sa pomohlo nielen rodinám a deťom, ktoré to potrebujú, ale súčasne aj krajine, v ktorej žijú.

6 odporúčaní Zeleného newsfiltra:

  • Ak by sa peniaze použili na skvalitnenie školstva, má to zmysel aj z environmentálneho pohľadu. Ak sa totiž dnešné deti už v škole nenaučia rozumieť klimatickej kríze, v dospelosti budú horšie pripravené čeliť tomu, čo ich čaká. A nebudú schopné hľadať riešenia, ako z toho von. Posilniť treba najmä odbornosť učiteľov fyziky, chémie, biológie či geografie.
  • Špeciálna pozornosť by sa mala venovať fyzickej príprave detí. Už dnes je totiž ľudské telo vystavené zvýšenej záťaži počas dlhotrvajúcich období s tropickými teplotami. Takýchto dní bude ešte viac.
  • Viac lekárov a fungujúce zdravotníctvo si vyžiada nárast počtu alergií, vírusových a srdcovocievnych ochorení. Počas búrok, záplav a požiarov dostanú zabrať jednotky intenzívnej medicíny.
  • Slovensko už nie je schopné znižovať emisie skleníkových plynov bez miliardových investícií. Ďalšie odkladanie dekarbonizácie priemyslu, pomalý nástup elektromobility a plytvanie energiami vytvárajú dlh, ktorý sa prenáša na budúcu generáciu.
  • Zelené projekty spravidla najviac pomáhajú najchudobnejším. Príkladom je komplexná obnova starých domov, ktorá znižuje energetickú chudobu, znižuje množstvo dymu z vykurovania, a tým aj zdravie miestnych obyvateľov.
  • V neposlednom rade Slovensko trpí nedostatkom kvalitných úradníkov, ktorí dokážu štát podržať v krízových časoch. Klimatická kríza tu pritom s nami ostane desaťročia.

Zelený newsfilter každý štvrtok komentuje najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Dnešné vydanie zostavili reportéri Denníka E Karolína Kiripolská a Tomáš Grečko. Má 1 800 slov, ktoré si stihnete prečítať za 7 a pol minúty.

1. S medveďom v lese treba počítať, patrí tam viac než človek

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Priemysel

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie