Denník N

Je to ako voľba medzi cholerou a morom. Nemci pre ruský plyn zapnú uhoľné elektrárne

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Foto - TASR
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Foto – TASR

Rakúski a nemeckí zelení ministri štartujú uhoľné elektrárne. Nemecko vyhlásilo stav výstrahy v súvislosti s dodávkami plynu

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck (Zelení) vyhlásil tento týždeň na mimoriadnej tlačovej konferencii v súvislosti s dodávkami plynu stav výstrahy, čo je druhý varovný stupeň. „Sme v plynovej kríze. Plyn je odteraz vzácnym tovarom,” povedal na tlačovej konferencii.

Do ruského útoku na Ukrajinu Nemecko dovážalo 55 percent zemného plynu z Ruska. Minister hospodárstva preto zaviedol trojstupňový havarijný plán. Prvý stupeň včasného varovania oznámil 30. marca. Od stredy večera je Nemecko v stave výstrahy.

Znamená to, že štát zaznamenal výrazne nižšiu dodávku plynu a v ohrození je jeho zásobovanie aj cena, štát však dodávky plynu spotrebiteľom ešte neobmedzuje. Tretí stupeň výstrahy by už znamenal plyn na prídel.

Momentálne plynovodom Nord Stream preteká do Nemecka z Ruska len okolo 40 percent jeho maximálnej kapacity. Týždenník Spiegel sa odvoláva na analytickú firmu ICIS, ktorá odhaduje, že Rusko dodáva Západu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická zmena

Olaf Scholz

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie