Denník N

Ekonomický newsfilter: Energetici sa vzdávajú časti ziskov v prospech domácností

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

učitelia budú dnes hovoriť s premiérom Eduardom Hegerom o platoch. Od výsledku závisí aj ich ochota nastúpiť do práce v novom školskom roku a odhodlanie štrajkovať.

Žiadajú 10-percentný nárast už od júla, čo by v praxi znamenalo trvalé zvýšenie.

Premiér Heger s ministrom financií Matovičom im však ponúkli ako alternatívu jednorazový príspevok 500 eur, ku ktorému chcú zrejme pridať aj nejaký trvalý nárast, ibaže miernejší.

Dobrou správou pre všetky domácnosti by mala byť zmluva medzi štátom a Slovenskými elektrárňami, podľa ktorej sa im od budúceho roka nemá zvyšovať cena elektriny. Minister hospodárstva Sulík spresnil aj ponuku na plyn, ktorá síce počíta so zdražovaním, no s miernejším, ako by sa dalo čakať podľa vývoja na veľkoobchodnom trhu.

Utorkový Ekonomický newsfilter prečítate za necelých 5 minút, keďže má približne 1200 slov. Pripravil Ján Kováč.


1. Elektrina domácnostiam nezdražie vôbec, plyn znesiteľne

Vláda už nachystala zmluvu so Slovenskými elektrárňami o zmrazení cien elektriny pre domácnosti. Vďaka nej zostanú na úrovni tohto roka, aj keď vývoj na energetických burzách vytvára priestor na oveľa prudšie zdraženie.

Z výhodnej elektriny sa zrejme predsa len ujde aj niektorým väčším odberateľom, ako sú nemocnice alebo domovy seniorov.

Minister financií Igor Matovič im to sľúbil, no potom sa ukázalo, že dohodnutý objem elektriny nie je dosť veľký. Vyriešiť tento problém by mali tak, že niektoré extra veľké domácnosti dostanú časť elektriny za nižšiu cenu a časť za trhovú. Cenový strop by sa mal vzťahovať iba na odber do 4 megawatthodín ročne (čiže približne dvojnásobok priemernej spotreby).

Minister hospodárstva Richard Sulík má pre domácnosti aj riešenie drahého plynu, ktoré včera predstavil aj s detailami:

  • Domácnosti dostanú dve možnosti: zmluvu na jeden rok s okamžitým nárastom celkovej ceny o 59 percent a s neistotou neskoršieho vývoja alebo zmluvu so štvorročnou viazanosťou so zvýšením v prvom roku o 34 percent a s miernejšími nárastmi v ďalších rokoch (14, 10 a 6 %), ktoré by mali kopírovať odhady inflácie.
  • Na základe vývoja priemerných cien na burze by pritom energetické podniky mali mať možnosť zvýšiť celkové ceny až o 150 percent.
  • Výhodnejšie podmienky by domácnostiam mali ponúknuť štátny SPP a firmy nemeckého koncernu E.ON (ZSE, VSE a Innogy), ktorých celkový podiel na slovenskom trhu s plynom je 82 percent.

Prečo sú to dobré správy: Obe riešenia – pre elektrinu aj pre plyn by mohli zabrániť prepadu životnej úrovne.

V dôsledku vysokej inflácie hrozí, že sa priemerné reálne mzdy

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie