Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Súťaž na kompu mohla byť dopredu jasná pre tvrdé podmienky

Nová kompa. Foto - vvb.sk
Nová kompa. Foto – vvb.sk

Štátna firma nastavila na miliónový tender na prevádzku kompy prísne pravidlá. V hre zostala len firma, ktorá si predtým nechala postaviť kompu.

Súťaž za desiatky miliónov eur na prevádzkovanie kompy cez vodné dielo Gabčíkovo vyvoláva otázku, či mala vopred známeho víťaza. Okrem väzieb medzi firmami v pozadí a podpismi ľudí, s ktorými podnikal minister obrany Martin Glváč, je zvláštny aj samotný tender a to, ako ho obhajuje riaditeľ Vodohospodárskej výstavby (VV) Ladislav Lazár (Smer).

Na prípad upozornili poslanec strany Most-Híd Árpád Érsék a blogerka Veronika Remišová, ktorá o ňom hovorila na tlačovke OĽaNO. Podľa Remišovej prepočtov ide o zákazku za približne 50 miliónov eur.

Zákazka na prevádzku kompy je výsledkom „medzinárodnej súťaže“, hovoril o biznise do roku 2030 Lazár. Vravel aj o tom, že sa do nej prihlásili traja záujemcovia.

„Bola tam normálna súťaž, normálny tender. Mohli sa prihlásiť z celej Európskej únie, respektíve z celého sveta. Bol tam dostatočný čas, začalo sa to ešte v novembri 2014,“ vysvetľoval.

Konkurovať bolo ťažké

V skutočnosti však bolo pre slovenské firmy mimoriadne ťažké, ak nie nemožné, aby sa do tendra mohli prihlásiť alebo súperiť s víťaznou firmou Ponton City. Podozrenia vyplývajú z časovej súslednosti a podmienok súťaže, ktorú nastavila firma riadená nominantom ministra životného prostredia Petra Žigu.

VV informovala prípadných záujemcov, že nejaká súťaž bude, predbežným oznámením 3. novembra 2014. Súťaž vyhlásila štátna firma vo vestníku 23. februára 2015 a záujemcovia mohli ponuky predkladať do 8. apríla.

Zmluvu s Ponton City podpísali 26. júna a už od 1. júla kompa brázdila vodným dielom.

Čo je na tom zvláštne? Fakt, že kompa stojí najmenej státisíce eur a plavidlá, ktoré spĺňajú podmienky od štátnej firmy, sa po Európe len tak nepovaľujú.

Od vyhlásenia súťaže 23. februára so základnými podmienkami až do odovzdávania ponúk 8. apríla uplynulo len niečo vyše 40 dní. Za ten čas musel záujemca zohnať milión eur na zábezpeku, najviac dva roky starú kompu s pohonom najmenej dvoch motorov, ktoré však silu neprenášajú lodnou skrutkou.

Musia mať pohon pumpou alebo vodometom, maximálny ponor jeden meter či priestor na odkladanie bicyklov a na sedenie cestujúcich krytých strieškou v rozsahu minimálne 50 percent plochy pre cestujúcich.

Zvláštnosťou číslo jedna je, že Ponton City jednu takú kompu náhodou mal. Podľa dokumentov sa jej stavba skončila práve vo februári.

Zvláštne pôsobia aj ďalšie podmienky pre účasť v súťaži. Jednou z nich je finančná zábezpeka v obrovskej sume milión eur. Bez peňazí vložených na špeciálny účet súťažiť nemohol nikto.

Foto - vvb.sk

Foto – vvb.sk

Miliónová zábezpeka

Ján Dubiš, ktorý sa s firmou JDK Czech Republic chcel do súťaže tiež prihlásiť, si len vybral súťažné podklady. Zistil, že by do nej ísť nemohli.

„Boli tam veľmi tvrdé podmienky, ktoré sa týkali finančného zabezpečenia, pokiaľ si pamätám. Ani technické podmienky by sme s kompou nesplnili,“ povedal.

Vraví, že výroba takéhoto plavidla stojí okolo milióna eur a len jeho stavba trvá pol až trištvrte roka. Sériová výroba lodí v tomto regióne neexistuje, každé plavidlo sa vyrába na mieru a podobná kompa je na Slovensku po výrobe len ťažko predajná, pokiaľ nemá vopred určené využitie. Vyrobiť ju „do zásoby“ tak nemá ekonomické opodstatnenie.

Okrem JDK a Ponton City si súťažné podmienky vyzdvihol aj štátny Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý kompu prevádzkoval od roku 1992. „Po podrobnejšom analyzovaní týchto podkladov sa zistilo, že nespĺňame niektoré požadované kritériá, tak sme sa do súťaže neprihlásili,“ odpísal jeho hovorca Ľuboš Krno. Ich kompa má 23 rokov, takže nespĺňala kritériá.

Hurá s kompou do Európy

Najzaujímavejšie pôsobí požiadavka VV na kapitána kompy, ktorá pláva po umelom toku 559 metrov tam a po rovnakej trase späť. Žiadala od uchádzačov, aby mali zamestnanca so skúšku na funkciu lodného kapitána I. triedy.

„Slovenský vodohospodársky podnik na prevádzku svojich plavidiel využíva len lodných kapitánov II. triedy,“ opisoval jeho hovorca ďalšiu podmienku, pre ktorú do súťaže nemohli.

Kapitán II. triedy má podľa zákona oprávnenie samostatne viesť plavidlo s vlastným pohonom „na vodných cestách v Slovenskej republike a na Dunaji v úseku riečnych kilometrov 1 880,20 – 1 708,20“, teda po celej slovenskej trase Dunaja. Kapitán I. triedy môže viesť plavidlo „na splavnom úseku Dunaja a na ostatných vodných cestách členských štátov EÚ okrem Rýna a vodných ciest námorného charakteru“.

Vedel Ponton City o podmienkach skôr, a tak mohol ísť do súťaže sám? „O tom, že tu treba novú kompu, tu vedeli všetci desať rokov, o tom, že sa reálne pracuje na kompe, sa vedelo minimálne od októbra 2012, ale tie finálne podmienky – aká je veľká, ako má fungovať, systém prednostného riadenia, tie si vybrali obce, nie Vodohospodárska výstavba, nie ja, nie manažéri v podniku,“ hovoril Lazár.

Tvrdil však, že súťaž bola férová, hoci pripustil, že s Ponton City a jej materskou firmou Slovenská plavba a prístavy (SPaP) komunikovali. „Viete, ako sme na nich prišli? No jasne, že by sme na nich v živote neprišli, že máme oslovovať Ponton City. My sme oslovili spoločnosť SPaP ,“ hovoril.

Na otázku Denníka N, prečo oslovovali firmy, keď sa majú hlásiť do súťaží samy, však povedal, že nešlo o súťaž na kompu, ale o predchádzajúcu súťaž, ktorá sa týkala čistenia koryta.

Lazár sa stal riaditeľom VV v roku 2012 bez výberového konania. Umožnila mu to diera v zákone a rozhodnutie jeho rodáka z Košíc Petra Žigu.

Na jeden deň sa totiž stal zamestnancom a potom konkurz absolvovať nemusel. Šéf štátnej firmy bol predtým poslancom Smeru, košickým viceprimátorom a šéfoval štátnej Teplárni Košice.

Dnes na DennikE.sk

S obnoviteľnými zdrojmi sme na tom oveľa lepšie, ako sme dúfali, ibaže to je zlá správa

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Využívame viac obnoviteľnej energie, než sme si mysleli, no je to veľmi zlá správa pre zdravie. Nové merania ukázali vyšší podiel spaľovania tuhých palív v domoch, ako sme doteraz predpokladali. Drevo je síce obnoviteľný zdroj energie, no keď je nekvalitné a páli sa zle, hrozia pľúcne choroby aj rakovina.

Chcem hypotéku: Dostanem v banke 90 % hypotéku? Môžu mi ponúknuť na ten istý byt či dom výrazne inú hypotéku?

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Banky stále poskytujú 90-percentné hypotéky, no nezíska ich každý a môžu si účtovať prirážky, hovoria odborníci pre Denník E. Šesť expertov odpovedá aj na otázku, ako rozdielne môžu banky posudzovať rovnakú nehnuteľnosť.

Minúta po minúte

Škody na vzdelaní sú dnes menej citeľné, záujmy detí sa strácajú v kriku majiteľov reštaurácii či fitnescentier

Aktuálne ekonomické škody sú citeľné, pri školách sa však podľa ekonóma Tomáša Hellebrandta najväčšie problémy ukážu v budúcnosti. „Keďže sú tieto škody aktuálne menej citeľné, záujmy detí sa strácajú v kriku o pomoc zo strany majiteľov reštaurácií, fitnescentier a iných prevádzok,“ hovorí v rozhovore.

Ján Budaj: Matovičove komunikačné chyby neškodia štátu a aj prezidentka polarizuje

Predsedovia koaličných strán podľa Jána Budaja súhlasili so zákazom spaľovania zahraničného jadrového odpadu na Slovensku „Najradšej by som to ukončil ústavným zákonom,“ dodáva s tým, že môže byť pripravený do niekoľkých týždňov.

Ratingová agentúra S&P zlepšila Slovensku výhľad z negatívneho na stabilný. Známka zostáva A+. Slovensko malo negatívny výhľad od vlaňajšieho júla.

„Zmena výhľadu na stabilný odzrkadľuje pozitívne očakávania analytikov S&P, podľa ktorých dôjde v roku 2021 k oživeniu našej ekonomiky. Prispeje k tomu nielen čerpanie eurofondov, ale aj pokračovanie investícií do súkromného sektora,“ napísalo slovenské ministerstvo financií, ktoré na zmenu upozornilo.

Ako menili Slovensku známky iné agentúry:

  • Fitch znížila v máji Slovensku známku o jeden stupeň z A+ na A so stabilným výhľadom, v novembri zhoršila výhľad na negatívny.
  • U agentúry Moody’s má Slovensko ešte spred krízy rating A2 so stabilným výhľadom.

ZSE hlási klesajúci počet pozitívne testovaných zamestnancov pracujúcich v Nitre. V prvom kole testovania ich bolo podľa firmy 1,78 %, v druhom 0,81 % a dnes 0,26 %. Distribútor elektriny pôsobí na západnom Slovensku, cez víkend bude testovať aj v iných mestách.

Nitra bola v prvej polovici januára najviac zasiahnutým okresom, chodenie do práce tam vláda podmienila negatívnym testom. Toto opatrenie bude od stredy 27. januára platiť na celom Slovensku.

V Nitre ZSE testovala v piatky (8. januára, 15. januára a dnes). V sobotu a v nedeľu bude pokračovať v Bratislave, Dunajskej Strede, Trenčíne a Trnave, testovanie je určené aj rodinám zamestnancov.

ZSE dodala, že testuje svojich zamestnancov pravidelne aj mimo plošného testovania.

Ceny ropy sa dnes znižujú, po 17.00 vykazovala severomorská ropa Brent pokles o 1,2 % na 55,45 dolára za barel a americká WTI o 1,3 % na 52,44 dolára. Investori sa obávajú rastu prípadov koronavírusu v Číne, USA tiež ohlásili rast zásob ropy. (čtk)

Skupina PPF bude môcť naďalej používať značku O2, ktorú si licencuje od španielskeho operátora Telefónica po odkúpení českej dcéry v roku 2013. Licencia mala vypršať na budúci rok v januári, predĺžená bola o ďalších 15 rokov.

PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera si licenciu na O2 predlžovala už v roku 2017, za trojročnú možnosť používania zaplatila zhruba 900 miliónov korún (34 miliónov eur). Cena za najnovšie predĺženie nie je zatiaľ zverejnená.

Do štruktúr v rámci skupiny PPF patrí aj slovenský mobilný operátor O2. Pod ďalšou licencovanou značkou Telenor pôsobí PPF na telekomunikačnom trhu v Srbsku, Maďarsku, Čiernej Hore a Bulharsku. (čtk, e)

Aktivita spracovateľského priemyslu v USA sa v januári vyšplhala najvyššie za viac ako 13,5 roka, podporil ju silný rast nových objednávok. Index aktivity prekvapujúco stúpol na 59,1 z 57,1 bodu v decembri, vyplýva z prieskumu IHS Markit.

Ekonómovia predpokladali, že ukazovateľ aktivity klesne na 56,5 bodu. Ak sa nachádza nad hranicou 50 bodov, signalizuje to rast aktivity.

Ďalšie podrobnosti:

  • Čiastkový index nových zákaziek v spracovateľskom sektore stúpol najvyššie od septembra 2014. Nárast zaznamenal aj index sledujúci zamestnanosť v odvetví.
  • Index aktivity v sektore služieb sa v januári zvýšil na 57,5 bodu z decembrových 54,8 bodu. Služby sa na celkovej ekonomickej aktivite v USA podieľajú vyše dvomi tretinami, podiel spracovateľského sektora dosahuje približne 12 %. (čtk, reuters)

V Británii sa vlani predalo medziročne o štvrtinu menej oblečenia, je to najväčší pokles za 23 rokov sledovania údajov. Menší záujem o textil znížil aj tržby celého maloobchodu, klesli o rekordných 1,9 %. Prudko stúpol online predaj.

„Keďže počas karantény bolo menej príležitostí si niekam vyjsť a aj preto, že mnoho ľudí pracuje z domu, bol odevný sektor jedným z najviac postihnutých,“ uviedol britský štatistický úrad ONS.

Keď už sa ľudia rozhodli nakupovať, zadovážili si skôr pyžamá či veci na doma a výrazne častejšie ich objednávali na internete.

Víťazi a porazení pandémie

V dôsledku vládnych pandemických uzáver pobočiek pribúdajú reťazce, ktoré čelia finančným problémom. Do platobnej neschopnosti sa v Británii dostal majiteľ predajní Topshop firma Arcadia i jeho konkurenti Debenhams, Edinburgh Woolen Mill Group, Oasis či Warehouse.

Nepriaznivému trendu boli schopní vzdorovať a ťažiť z neho prevádzkovatelia internetových obchodov. Rekordný bol vlani dopyt najmä po potravinách a potrebách pre domácnosti.

Hodnota tovaru predaného online vlani v Británii stúpla oproti roku 2019 o 46 %, čo bol najvyšší nárast od roku 2008. Internetový predaj v súčasnosti tvorí približne tretinu všetkých maloobchodných tržieb. (čtk, bbc)

Asociácia železničných dopravcov Slovenska žiada zaradiť do prvej vlny očkovania viaceré železničiarske profesie, napísala list ministerstvu dopravy. Tvrdí, že inak môže byť ohrozené zásobovanie. Asociácia združuje nákladných železničných dopravcov. (tasr)

Počet falošných eurobankoviek stiahnutých z obehu sa vlani znížil o 18 % na 460-tisíc kusov, oznámila ECB. V pomere k bankovkám v obehu ide o historicky nízku hodnotu. Najčastejšie sa falšujú 20 a 50 eurovky.

„Pravdepodobnosť prijatia falošnej bankovky je veľmi malá. V porovnaní s viac než 25 miliardami eurobankoviek v obehu zostáva počet falzifikátov veľmi nízky,“ uviedla ECB.

Podľa predsedu predstavenstva nemeckej centrálnej banky Bundesbank Johannesa Beermanna prispela k poklesu falšovania pandémia. „Súvisí to s tým, že domácnosti vlani celkovo obmedzili spotrebu a mali menej príležitostí na hotovostné platby.“ (čtk, ecb)

Tatry mountain resorts (TMR) plánuje hromadne prepúšťať. Budúci týždeň má o tom rozhodnúť predstavenstvo. Najväčšia firma v slovenskom cestovnom ruchu prepúšťala už pred tým, než bolo jasné, že sa zimná sezóna pre koronu na Slovensku konať nebude. Nové zdroje chce získať emisiou dlhopisov.

Podrobnosti zatiaľ nie sú známe, hromadné prepúšťanie je uvedené ako bod rokovania predstavenstva zvolaného na 25. januára v informácii pre Národnú banku Slovenska.

TMR vlastní lyžiarske strediská a hotely vo Vysokých a Nízkych Tatrách, s jej akciami sa obchoduje na bratislavskej burze, kľúčovým akcionárom a predsedom predstavenstva je Igor Rattaj.

Podľa portálu Index zamestnávala TMR pred krízou zhruba dvetisíc ľudí, ale v priebehu minulého roka škrtali nielen medzi sezónnymi zamestnancami.

U. S. Steel po prvý raz od januárového plošného testovania zaznamenal pokles počtu pozitívnych zamestnancov. Aktuálne fabrika eviduje 318 aktívnych prípadov, čo by pri počte zhruba 9500 zamestnancov bolo nad 3 %.

O príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltické panely a kotly na biomasy bude možné opäť žiadať vo februári. Eurofondový projekt spravuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Výška podpory zostáva v roku 2021 nezmenená a naďalej závisí od inštalovaného výkonu zariadenia. Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1750 eur a po 1500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie fotovoltických panelov a kotlov na biomasu.

Na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie budú mať domácnosti naďalej päť mesiacov.

Registrovať žiadosti o poukážky na fotovoltické panely bude možné od 8. februára a na slnečné kolektory od 10. februára. Od 15. februára sa začne registrácia žiadostí o poukážky na tepelné čerpadlá a od 17. februára na kotly na biomasu. (tasr, e)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať