Denník N

Ekonomický newsfilter: Inflácia dáva, ale aj berie, a tak z daňových nadpríjmov na balíček nezostane

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

neočakávane vysoký výber daní, ktorý prináša inflácia, nie je žiaden rozprávkový oslíček zatras sa, z ktorého vypadne dostatok peňazí na všetky nápady vládnej koalície. Inflácia zvyšuje nielen príjmy, ale aj výdavky. Ak majú služby štátu ďalej fungovať a učitelia učiť, vláda má povinnosť dodatočné náklady vykryť práve z inflačných nadpríjmov. Ak to urobí, na rodinný balíček Igora Matoviča ani na priority iných ministrov z nich nezostane nič.

Včera bol na Slovensku štátny sviatok, ale na svetových finančných trhoch zosilneli obavy, že Rusko čoskoro Európe úplne vypne plyn, a tým ju pošle do recesie. Euro pokleslo na skoro 20-ročné minimum voči doláru.

Ekonomický newsfilter má dnes 1100 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Daňové nadpríjmy nepomôžu vykryť Matovičov balíček 

Dvojciferná inflácia spôsobí, že štát vyberie z daní v budúcom roku v porovnaní so schváleným rozpočtom približne o 2 miliardy eur viac. Neznamená to však, že vládna koalícia bude mať k dispozícii viac zdrojov na rôzne balíčky, keďže s rastom cien idú prudko hore aj výdavky, upozorňuje rozpočtová rada.

Ak chce vláda zabezpečiť rovnaké služby štátu aj pri zvýšených cenách, neplánované miliardy sa rýchlo minú na dodatočné výdavky spôsobené tou istou infláciou, ktorá do rozpočtu priniesla viac príjmov.

Koľko štát stojí inflácia

Len valorizácia platov v štátnej správe by stála

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie