Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Čo si myslia politici o obchvate? Matovič chce radšej MHD zdarma, Sulík minidiaľnicu (anketa)

Čo si myslíte o obchvate Bratislavy, ktorý bude odhadom stáť 4 miliardy eur? Odpovedajú Procházka, Figeľ, Bugár, Matovič, Danko, Sulík, Miškov.

Fakty o obchvate, na ktorý sa pýtame

 • Ide o 27 km diaľnice D4 okolo Bratislavy aj s jej napojením na Dunajskú Stredu, R7 v dĺžke 32 km.
 • V Smere chcú tento projekt stavať ako takzvané PPP, čiže namiesto štátu si na stavbu požičia stavbár a bude sa o autostrádu 30 rokov starať. Je to drahšie i preto, lebo štát sám si požičiava lacnejšie. Náklady na samotnú stavbu sa odhadujú na 1,3 miliardy eur.
 • Za 30 rokov má štát za diaľnicu zaplatiť vyše 4 miliardy eur. To je predbežný odhad.

 

Radoslav ProcházkaRadoslav Procházka, Sieť

Nespochybňujeme potrebu postavenia obchvatu Bratislavy, boli sme však prví, ktorí ešte začiatkom tohto roka označili zvolené riešenie v rámci PPP projektu za predražené, a teda maximálne nevýhodné pre peňaženky ľudí na Slovensku. Reálne hrozí, že obchvat Bratislavy sa stane 30-ročným tunelom do verejných financií. Navrhujeme, aby sa obchvat financoval prostredníctvom európskych peňazí z takzvaného Junckerovho fondu, prípadne cez Slovenský investičný holding.

Video: Nesrovnal o obchvate: Je to za môj horizont, mám veľa problémov
Autor: Martina Pažitková

 

Ján Fige¾ odchod Radoslav Procházka odchodJán Figeľ, KDH

Mám oprávnené podozrenie, že trio Fico-Vážny-Počiatek pripravuje znovu predražený biznis na 30 rokov – výhodný pre vybrané firmy, ale pridrahý pre občanov. Tak sú nastavované pravidlá, cena a časovanie tendra. A po druhé, táto trojica konala takto pri troch PPP kontraktoch na D1 a R1 počas prvej vlády Roberta Fica – narýchlo a s využitím podvodov (dve zo zmlúv napokon zrušila vláda Ivety Radičovej – pozn. red.). Prečo by teraz, krátko pred voľbami lídri Smeru postupovali inak? Vláda by tesne pred voľbami nemala uzatvárať miliardové kontrakty. Bratislava pritom potrebuje hlavne spriepustnenie ciest prvej triedy ich rozširovaním, zdvojovaním jazdných pruhov, posilnenie koľajovej dopravy a jej integráciu s cestnou.

 

zvolený staronový predseda politickej strany Most-Híd Béla BugárBéla Bugár, Most-Híd

Pomaly každý deň zažívam neustále sa zhoršujúcu dopravnú situáciu v Bratislave a jej okolí, pričom dĺžka cestovania sa predlžuje. Som preto presvedčený, že výstavba D4 a R7 je veľmi potrebná, no štát musí zároveň využiť najvýhodnejšiu formu financovania týchto projektov. Ak máme k dispozícii eurofondy a bude to lacnejšie ako PPP projekt, treba ich využiť. Je to zodpovednosť tejto vlády.

 

Na snímke predseda hnutia O¾aNO Igor Matoviè na spoloènej tlaèovej konferencii strán Sloboda a Solidarita a Nova a hnutia Obyèajní ¾udia a nezávislé osobnosti na tému Deklarácia zodpovednosti za Slovensko v Bratislave 19. októbra 2015. FOTO TASR - Jakub Kotian

Igor Matovič, OĽaNO

V podobe, ako si to naprojektoval Smer, ide o čistokrvnú smerácku zlodejinu, ktorá vychádza z ich DNA. Ak chceme naozaj riešiť problém, tak poďme realizovať R7 (od Bratislavy po Dunajskú Stredu – pozn. red.), ale normálne na úkor štátneho rozpočtu, nie cez PPP (30-ročné splátky stavbárovi, ktorý si na diaľnicu sám požičia – pozn. red.). Bude to stáť iba zlomok z celej ceny. Samotný obchvat Bratislavy (D4) tak, ako je naprojektovaný, čiže bez tunela popod Karpaty, doprave v Bratislave vôbec nepomôže. Úplne najlepšie riešenie pre Bratislavu je MHD zadarmo. Po vzore viacerých európskych miest by mohla odľahčiť možno 10 až 20 percent vnútromestskej dopravy a bolo by to určite dramaticky lacnejšie riešenie, ako teraz hodiť do gágora zlodejom pár miliárd eur.

 

Andrej Danko SNSAndrej Danko, SNS

Obchvat Bratislavy je v každom prípade veľmi potrebný. Pokiaľ existujú podozrenia z nehospodárnosti projektu, musí byť v celom rozsahu prehodnotený. Staviame najdrahšie diaľnice, a to sa musí zmeniť.

 

Richard SulíkRichard Sulík, SaS

Ten obchvat je strašne predražený, už len preto by ho nemala začať stavať vláda tesne pred svojím koncom. Je to šialená investícia – dva- alebo trikrát drahšia, než keď sa stavia normálne a nie cez PPP. Okrem toho tento obchvat nerieši problémy Bratislavy, pretože ju obchádza z príliš veľkej vzdialenosti a ráta s príliš veľkým množstvom tranzitnej dopravy, ktorú odkloní. Podiel na dnešnej doprave v Bratislave vo väčšej miere tvoria vnútrobratislavskí šoféri, nie tranzitní. Skôr by som išiel na iný variant, o ktorom sa kedysi diskutovalo. Boli plány urobiť obchvat, nie tak ďaleko od Bratislavy, a ten by bol ďaleko účinnejší.

 

minister hospodárstva SR Juraj MiškovJuraj Miškov, SKOK!

Samotný obchvat tak, ako je navrhovaný, nevyrieši dopravné problémy v Bratislave. Presmeruje iba 13 percent súčasnej dopravy v hlavnom meste, pretože väčšina dopravy smeruje tak či tak do mesta. Porovnanie, akú hodnotu získame za vynaložené peniaze, je v značnom nepomere. Podobne ako v inštitúte INEKO sa aj my domnievame, že obchvat môže byť predražený aj o miliardu eur. Svedčia o tom i prvé PPP projekty, ktoré pripravila prvá Ficova vláda a ktoré sme zastavili vo vláde Ivety Radičovej.  My sme pripravili alternatívu, ktorá by na rozdiel od PPP nezvýšila dlh krajiny, ale bolo by to oveľa lacnejšie riešenie, z ktorého by profitovali občania. Ide o financovanie formou verejno-občianskych partnerstiev. Obchvat je len čiastkovým riešením a v minimálnej miere pomôže riešeniu dopravnej situácie v Bratislave a okolí. Potom je tu otázka, či naozaj stojí za to realizovať ho v čase, ktorý si predsavzala vláda, pričom tlačí na podpis zmluvy začiatkom budúceho roka.

 

Záznam celej debaty Denníka N o obchvate

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Žitňanská rieši pre Kolíkovú problém, ako budúci rok zastaviť zbytočné krachy firiem
 • Dane: Ministerstvo chystá zvýšenie spotrebnej dane z tabaku, škatuľka cigariet by zdražela o 40 a neskôr o ďalších 20 centov
 • Firmy: Chirana Medical obnovila výrobu po celozávodnej dovolenke, deväť pracovníkov malo koronavírus
 • Drevo: Lesy SR a spracovatelia začali rokovať o nových podmienkach
 • Reality: Skrachovaný outlet vo Voderadoch získala Koruna Finance Gustáva Lacu
 • Banky: ČSOB potvrdila spustenie Google Pay, zatiaľ pre karty Mastercard
 • USA: Riaditeľ Applu Tim Cook sa vďaka rastu cien akcií firmy stal dolárovým miliardárom
 • Francúzsko: Úrad na ochranu osobných údajov začal predbežne vyšetrovať TikTok
Zdieľať

U Sulíka chystajú druhé kilečko pre podnikateľov, možno aj dvesto zmien chcú mať pokope do konca augusta

Jana Kiššová a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto – MH SR
Jana Kiššová a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto – MH SR

Tím okolo ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) už začal pracovať na druhom balíčku opatrení pre podnikateľov. „Moje želanie by bolo, aby bolo možné založiť si živnosť už od 16 rokov,“ vraví Sulíkova poradkyňa Jana Kiššová.

Minúta po minúte

Zdieľať

Spravovanie výberu mýta vlastnými silami je pre Národnú diaľničnú spoločnosť podľa štúdie uskutočniteľnosti výhodnejšie ako prostredníctvom dodávateľa. Pri zabezpečení palubných jednotiek a zákazníckych služieb je to naopak.

Novú štúdiu zverejnila štátna diaľničná spoločnosť tento týždeň. (tasr, n)

Zdieľať

Skupina IHG prepustí približne desatinu z celkových 400-tisíc zamestnancov. Podnik prevádzkuje hotely pod značkami InterContinental, Regent či Crowne Plaza, prevádzkový zisk v 1. polroku mu klesol medziročne o 82 % na 74 mil. dolárov.

Obmedzovanie počtu pracovných miest IHG interne oznámila v júli. Podobne postupujú aj konkurenčné siete, napríklad najväčší európsky reťazec hotelov Accor, britský Whitbread či americká firma Hyatt Hotels.

„Dosah krízy na náš sektor nemožno podceňovať, ale ako sa obmedzenia uvoľňujú a turisti znova nadobúdajú dôveru, pozorujeme určité rané známky oživenia,“ povedal šéf IHG Keith Barr.

Akcie IHG v tomto roku stratili 20 %, dopoludnia mali k dobru zhruba 5 % na takmer 42 libier. (čtk, reuters)

Zdieľať

Európska komisia oznámila, že schválila Slovensku schému pôžičiek inovačným spoločnostiam za 25 miliónov eur. Systém bude spravovať Slovak Investment Holding, maximálna výška pôžičky je 800-tisíc eur.

 • Komisia schválila schému vďaka uvoľneným pravidlám štátnej pomoci v EÚ, ktoré umožňujú členským štátom jednoduchšie podporovať ekonomiky zasiahnuté koronakrízou.
 • Úvery pre firmy s inovatívnymi produktmi budú mať splatnosť od 18 do 36 mesiacov, samotná schéma bude môcť fungovať do konca tohto roka.
 • Pôžičky budú konvertibilné, čo obvykle znamená, že investor môže za dohodnutých podmienok zameniť poskytnuté peniaze za podiel vo firme.
Zdieľať

Štátne Lesy SR a minister pôdohospodárstva Ján Mičovský začali rokovať so spracovateľmi dreva o nových podmienkach a zmluvách. Nový manažment lesov ohlásil zrušenie viac než stovky rámcových kontraktov z čias bývalého vedenia.

 • Na stretnutie prišli podľa ministerstva desiatky zástupcov strategických obchodných partnerov.
 • Podnik koncom júla oznámil, že vypovie 119 rámcových zmlúv s objemom približne troch miliónov kubických metrov dodávok dreva.
 • Zmluvy označoval za nevýhodné, zároveň riaditeľ Lesov SR Matej Vigoda povedal, že na ich naplnenie by podnik nemal dosť dreva.
 • Platnosť vypovedaných zmlúv z čias bývalého vedenia z obdobia SNS sa podľa ministerstva skončí po uplynutí výpovedných lehôt, obvykle 6 alebo 12 mesiacov.
Zdieľať

Cigarety zdražejú na budúci rok o 40 centov, v roku 2023 opäť

Cena škatuľky cigariet sa má od februára budúceho roka zvýšiť o 40 centov a v roku 2023 o ďalších 20 centov. Počíta s tým novela zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, ktorú predkladá ministerstvo financií na pripomienkovanie.

Ministerstvo pripomína, že vláda sa zaviazala zvýšiť podiel zdaňovania spotreby z negatívnych externalít a rezort pokračuje s mechanizmom tzv. daňového kalendára. Ten prináša pravidelné zvyšovanie spotrebnej dane z tabakových výrobkov. Jeho cieľom je transparentnosť a predvídateľnosť úpravy sadzieb spotrebnej dane na jednotlivé tabakové výrobky pre podnikateľskú verejnosť a aj predvídateľnosť daňových príjmov pre rozpočet verejnej správy.

Rezort tvrdí, že koncepcia mechanizmu úpravy daňových sadzieb je rozvrhnutá na nasledujúce 4 roky. Sadzby na tabakové výrobky sa zvýšia v dvoch krokoch, a to k 1. februáru 2021 a k 1. februáru 2023. Doteraz sa sadzby zvyšovali v 2 krokoch – k 1. februáru 2017 a k 1. februáru 2019.

Ministerstvo vraví, že týmto krokom reflektuje na vývoj v oblasti sadzbovej politiky v okolitých štátoch EÚ a zároveň smeruje k zabezpečeniu primeranej rovnováhy medzi daňovými príjmami a cieľmi v oblasti verejného zdravia.

Na úpravu sadzieb nadväzuje aj nastavenie lehôt dopredaja jednotlivých tabakových výrobkov. Pri cigaretách sa navrhuje 2-mesačná lehota ich dopredaja po zmene sadzby dane. To bude v praxi znamenať, že cigarety zdanené v súčasnosti platnou sadzbou dane, ktoré budú uvedené na slovenský trh do konca januára 2021, bude možné dopredávať do konca marca 2021. Rovnaký mechanizmus je pre cigarety navrhnutý aj pri zmene sadzby k 1. februáru 2023.

Súčasne sa má návrhom novely sprísniť prevoz tabakových výrobkov. Slovensko totiž do praxe zavádza smernicu EÚ, podľa ktorej sa začne využívať elektronická evidencia prepravovaného tovaru. Kým doteraz boli sprievodné dokumenty v klasickej papierovej podobe, po novom bude celý proces elektronický. K elektronickým dokumentom budú mať jednoduchý prístup dotknuté colné úrady odosielateľa aj príjemcu.

Rezort tvrdí, že opatrenie zníži administratívnu záťaž podnikateľov aj finančnej správy a systém zároveň poskytne väčšiu transparentnosť pri preprave tabakových výrobkov, čím sa eliminujú prípadné podvody.

Tabaková sekcia Slovenského združenia pre značkové výrobky (SZZV) sa obáva, že návrh na zdraženie cigariet povedie k cenovému šoku, ktorý môže viesť k nárastu nelegálneho dovozu a výroby tabakových výrobkov. Pripomína, že tento návrh preložilo už bývalé vedenie ministerstva pod vedením Ladislava Kamenického (Smer) a postoj SZZV sa odvtedy nezmenil.

„Vítame ochotu rezortu o budúcom vývoji daní diskutovať a veríme, že výsledkom bude nastavenie, ktoré nepoškodí trh ani spotrebiteľa,“ tvrdí združenie.

Zdieľať

Plynovod Nord Stream 2 bude dokončený v blízkej budúcnosti, povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Projekt bol pozastavený po tom, ako naň americký prezident Donald Trump v decembri uvalil sankcie.

Nord Stream 2 má privádzať ruský plyn do Nemecka po dne Baltického mora. Spojené štáty plynovod dlhodobo kritizujú pre obavy z prílišnej závislosti Európy od plynu z Ruska.

Nemecký šéf diplomacie Heiko Maas dnes v Moskve povedal, že jeho krajina má právo sama rozhodovať o svojich zdrojoch energie. „Sankcie medzi partnermi sú rozhodne zlou cestou. Žiadna krajina nemá právo prostredníctvom hrozieb diktovať európsku energetickú politiku,“ uviedol Maas.

Hrozby od senátorov z USA

Maas sa nedávno v rozhovore s americkým ministrom zahraničia Mikom Pompeom sťažoval na trojicu amerických senátorov, ktorá pre Nord Stream 2 pohrozila sankciami prístavu v Sassnitzi na ostrove Rujana.

List senátorov adresovaný zástupcom prístavu vyvolal pobúrenie na nemeckej politickej scéne.

Kto buduje Nord Stream 2

Plynovodný projekt vedie Gazprom, ktorý ho z polovice financuje. Ďalšími partnermi sú spoločnosti OMV, Uniper, Wintershall, Royal Dutch Shell a Engie.

Nemecká firma Uniper varovala, že najnovšie sankčné snahy zo strany USA zvyšujú riziko, že Nord Stream 2 stroskotá. Najhorším variantom by podľa nej bolo, keby sa nikdy nedokončil. (čtk)

Zdieľať

Plynárenská spoločnosť Eustream naďalej počíta s tým, že v roku 2022 spustí do komerčnej prevádzky prepojenie medzi Slovenskom a Poľskom. Výstavbu podľa firmy krátkodobo skomplikovala pandémia, keď sťažila dopravu pracovníkov cez hranice.

Aktuálne sú zvarené dve tretiny rúr na 103-kilometrovom slovenskom úseku a takmer polovica rúr je uložená v ryhe, dodal hovorca Pavol Kubík.

„Pandémia ochorenia COVID-19 spôsobila na jar krátkodobé komplikácie, keď sa v dôsledku zavretých hraníc sťažilo cestovanie pracovníkov. Túto situáciu sa podarilo relatívne rýchlo vyriešiť v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR prostredníctvom výnimiek z opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR,“ uviedol Kubík. Práce podľa neho pokračujú na všetkých úsekoch stavby.

 • Na Slovensku sa stavba začína na kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch, končí sa v katastrálnom území obce Palota a ďalej pokračuje v Poľsku v dĺžke 61 kilometrov.
 • Hlavnou ideou prepojovacieho plynovodu Poľsko – Slovensko je dokončiť severojužné prepojenie vo východnej Európe, spojiť Baltské more s Jadranským, respektíve Čiernym morom a umožniť diverzifikáciu zdrojov zemného plynu do tejto časti Európy.
 • Predpokladané náklady na výstavbu na Slovensku boli 142 miliónov eur, z čoho časť sa plánovala pokryť grantom EÚ 55 miliónov eur a pôžičkou od Európskej investičnej banky 70 miliónov eur.
 • Väčšinový podiel v Eustreame má štát, manažérsky však firmu ovláda EPH. (tasr, n)
Zdieľať

Francúzsky úrad na ochranu osobných údajov CNIL začal s predbežným vyšetrovaním TikToku na základe sťažnosti prijatej v máji. Čínsku aplikáciu na zdieľanie videí už preverujú aj príslušné orgány v Spojených štátoch, EÚ i Holandsku.

Vyšetrovanie TikToku potvrdil hovorca CNIL, bližšie informácie k prípadu odmietol poskytnúť. Čínsky majiteľ aplikácie ByteDance rokuje s Microsoftom o predaji aktivít TikToku v USA a na ďalších trhoch, záujem prejavil i Twitter.

Prečo má TikTok problémy

Podľa amerických úradov predstavuje TikTok riziko pre národnú bezpečnosť vzhľadom na svoj prístup a zaobchádzanie s osobnými údajmi. Aplikácia je populárna najmä medzi tínedžermi – v USA ich používa TikTok viac ako Facebook či Twitter.

Európsky výbor pre ochranu údajov EDPB v júni informoval, že vytvorí pracovnú skupinu na preskúmanie aktivít TikToku v EÚ. Urobí to na žiadosť poslanca EP, ktorého znepokojujú metódy zberu údajov a riziká týkajúce sa bezpečnosti a ochrany súkromia.

Aj holandský úrad na ochranu súkromia už oznámil, že vyšetruje, ako TikTok spracúva údaje miliónov používateľov.

Hroziaci zákaz v USA

Americký prezident Donald Trump pohrozil zákazom TikToku. Dal firme ByteDance 45 dní na rokovania o predaji amerických operácií TikToku firme v USA. Lehota vyprší 15. septembra.

Šéf Bieleho domu minulý týždeň nariadil rozsiahle obmedzenia proti pôsobeniu čínskych sociálnych médií v Spojených štátoch. Americká vláda tvrdí, že ohrozujú národnú bezpečnosť, zahraničnú politiku a ekonomiku USA, pretože zbierajú citlivé údaje o používateľoch a firmách. (bloomberg, tasr, n)

Zdieľať

Počas koronakrízy pribudlo na Slovensku domácností s finančnou rezervou na menej než jeden mesiac: ich podiel stúpol zo 16 na 21 %. Vyplýva to z májového prieskumu Slovenskej sporiteľne, ktorý robila pomocou online dotazníkov.

Čo ešte ukázal prieskum

 • Zhoršenie finančnej situácie po pandémii očakávalo 31 % opýtaných, zlepšenie 24 %. Ďalších 45 % očakávalo, že ich postavenie sa nezmení.
 • Pribudlo ľudí nespokojných so svojou finančnou situáciou – pred krízou ich bolo podľa ankety 14 %, počas nej 32 %. Podiel spokojných klesol zo 49 % na 31 %.
 • Slovenská sporiteľňa uvádza, že prieskum pomocou internetových dotazníkov urobila s agentúrami Wavemaker a Zaraguza začiatkom mája 2020 na vzorke 1022 respondentov podľa zloženia populácie Slovenska vo veku 15 – 60 rokov, so zvýšeným podielom mladších respondentov do tridsiatich rokov.
Zdroj - Slovenská sporiteľňa
Zdroj – Slovenská sporiteľňa
Zdieľať

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku v auguste prekvapujúco stúpla, vyplýva z výsledkov prieskumu inštitútu ZEW. Experti však upozorňujú, že hodnotenie súčasnej situácie sa zlepšuje len pomaly.

Ukazovateľ nálady investorov vzrástol na 16-ročné maximum 71,5 bodu z júlovej hodnoty 59,3 bodu. To je podstatne lepší vývoj, než čakali analytici, ktorí odhadovali pokles na 58 bodov.

Hodnotenie súčasnej situácie sa zhoršilo na mínus 81,3 bodu z predchádzajúcich mínus 80,9 bodu; očakával sa lepší výsledok. (reuters, tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať