Denník N

Zelený newsfilter: Užívajte si toto leto. Je jedno z najchladnejších, aké ešte zažijete

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Vedci dlho hľadajú najlepší spôsob, ako ľuďom vysvetľovať, že klimatická kríza je reálny problém s vážnymi dôsledkami a treba s tým niečo robiť – hneď teraz.

Ich závery sú málokedy povzbudivé. Klimatická kríza sa ľudskému mozgu javí ako príliš komplexný a abstraktný problém.

Jedna z mála vecí, ktorá mu pomáha pochopiť závažnosť situácie, sú tragédie.

Znie to cynicky, ale takto skrátka ľudský mozog funguje. Koho táto téma zaujíma hlbšie, tu je letný tip na čítanie. Kniha Don’t Even Think About It: Why Our Brains Are Wired to Ignore Climate Change je o tom, ako naše mozgy donútiť, aby sa spamätali. Je to síce starší titul, no mozog sa tak rýchlo nemení.

V tomto vydaní Zeleného newsfiltra sa preto zameriame na tragédiu, ktorá sa odohráva teraz na Slovensku aj na viacerých miestach na celom svete.

Ide o extrémne teplo a sucho. Nech vás pár dní chladnejšieho počasia s prehánkami nepomýli. Na korekciu dlhotrvajúceho sucha z predchádzajúcich týždňov to podľa meteorológov stačiť nebude.

V ďalších rokoch sa to bude iba zhoršovať To nie je strašenie, ale vedecký fakt, rovnaký ako napríklad tvrdenie zo začiatku pandémie, že koronavírus sa v populácii šíri exponenciálne. Rovnako tak platí, že ľuďom, ktorí žijú na planéte dnes, už bude iba teplejšie (ak sa nevynájde zázračný vynález, ktorý by dokázal opak).

Dá sa s tým niečo robiť? Odpoveď je áno – môže byť totiž buď teplejšie, alebo aj oveľa, oveľa teplejšie.

Aj na dovolenkách sa dajú ušetriť tony skleníkových plynov napríklad tým, že výletov lietadlom absolvuje človek menej, do Chorvátska nejde partia dvomi autami, ale jedným, a keď už je človek v dovolenkovej destinácii, objavuje ju pomocou MHD alebo na bicykli, nie taxíkmi.

Odporúčame skontrolovať si vlastnú uhlíkovú stopu aj s pomocou slovenskej kalkulačky od Inštitútu environmentálnej politiky (IEP).

Zelený newsfilter každý štvrtok komentuje najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Dnešné vydanie zostavili reportéri Denníka E Tomáš Grečko a Karolína Kiripolská a stihnete si ho prečítať za päť minút.

Ďalší Zelený newsfilter vám pošleme vo štvrtok 10. augusta 2022.

1. Čo má extrémne teplo spoločné s Černobyľom?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Počasie

Priemysel

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika

Teraz najčítanejšie