Denník N

Ekonomický newsfilter: Tri riziká, pre ktoré plány s lacnejšou elektrinou a plynom nemusia vyjsť

Zľava - minister financií Igor Matovič(OĽaNO), zástupca EPH Jan Špringl, bývalý minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a zástupca Enelu Michele Bologna po podpise memoranda so Slovenskými elektrárňami. Foto - TASR
Zľava – minister financií Igor Matovič(OĽaNO), zástupca EPH Jan Špringl, bývalý minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a zástupca Enelu Michele Bologna po podpise memoranda so Slovenskými elektrárňami. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

vo vládnej koalícii zavládol napriek extrémne vyhrotenej situácii po vypovedaní koaličnej zmluvy zo strany SaS letný pokoj, vláda si však nemôže dovoliť spať.

Po tom, čo sa v minulých dňoch objavili informácie o zatváraní oddelení v nemocniciach alebo presune pacientov pre nedostatok sestier, dalo cez víkend osem pediatrov z ružomberského obvodu hromadnú výpoveď z pohotovosti. Začína sa tak napĺňať scenár, ktorý zdravotníci avizovali – sú vyčerpaní, pretože je ich nedostatok, a keďže štát problémy dlhodobo nerieši, chystajú sa masovo na odchod.

Učitelia do zahraničia tak často neodchádzajú, no školstvo ich stráca. Ak vláda počas leta nedorieši platy v rezorte, začiatok školského roka môže byť poznačený štrajkmi.

Ekonomický newsfilter má dnes 1290 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Odborníci upozorňujú na riziká plánov s lacnou elektrinou a výhodnejšími cenami plynu

Ohlásené návrhy, ako štát zabezpečí elektrinu a plyn obyvateľom za dostupné ceny, majú ešte svoje riziká a odborná verejnosť o nich teraz intenzívne diskutuje.

Ministri Richard Sulík a Igor Matovič ešte vo februári dohodli so Slovenskými elektrárňami, že do konca roku 2024 budú vyrobenú elektrinu (k jej cene sa ešte prirátajú ďalšie regulované poplatky) domácnostiam dodávať za 61 eur za megawatthodinu. Aktuálna cena na trhu je viac ako 300 eur.

Sulík zároveň nedávno oznámil, že ako pomoc s vysokými cenami plynu budú štátny SPP a ďalší veľkí dodávatelia ponúkať štvorročné a jednoročné zmluvy, pri ktorých by cena na dohodnuté obdobie mala vzrásť len o 34 alebo 59 percent a nie o očakávaných 150 percent.

Ako je to s lacnejšou elektrinou: Celkový

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie