Denník N

Ekonomický newsfilter: Nedostatok plynu v Európe bude trvať dva roky, ceny zostanú vysoké

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

včera sa pre plánovanú opravu prerušil tok ruského plynu do Európy cez dôležitý plynovod Nord Stream 1, a keďže Gazprom odmieta výpadok kompenzovať zvýšenými dodávkami cez iné trasy, rastú obavy, že o chvíľu sa ruský plyn zastaví úplne.

Ak to aj Rusko neurobí, už dnes je jasné, že Európska únia bude čeliť nedostatku plynu dlhšie, ako si myslela. Svedčí o tom prudký nárast cien burzových kontraktov na dodávky nielen počas celého budúceho roka, ale až do jari 2025.

Ekonomický newsfilter má dnes 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Európa sa bojí nedostatku plynu

Včera do Európy prúdilo tak málo ruského plynu ako už dávno nie. Jedna z kľúčových prepravných trás do Európy, plynovod Nord Stream 1, zostala zatvorená pre plánovanú údržbu. Keďže Rusko posledný rok manipuluje s dodávkami plynu na kontinent, rastú obavy, že toky sa neobnovia ani po jej skončení.

Gazprom by teoreticky mohol

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie