Denník N

Ekonomický newsfilter: Podľa Sulíka sme pripravení na zimu, oponenti varujú, že zásobníky plynu treba natlačiť naplno

Generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák a minister Richard Sulík počas tlačovej konferencie k zvýhodneným cenám plynu. Foto - TASR
Generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák a minister Richard Sulík počas tlačovej konferencie k zvýhodneným cenám plynu. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

udalostiam včerajšieho dňa dominovali optimistické slová ministra hospodárstva Richarda Sulíka a riaditeľa štátneho SPP Richarda Prokypčáka, ako dobre sme s plynom pripravení na zimu.

Potvrdzujú to aj niektoré dáta, v porovnaní so slovenskou spotrebou sme na tom dosť dobre, pretože máme veľké zásobníky plynu a tie sme včas začali napĺňať aj plynom z iných zdrojov ako z Ruska.

Nemali by sme však zabudnúť na kontext – mnohé krajiny EÚ, s ktorým sme životne prepojení, sú na tom oveľa horšie, a ak Putin naozaj celkom vypne plyn, čo je v jeho zúfalej snahe veľmi reálne, začne sa v celej Európe tvrdý boj a úlohu budú hrať životné záujmy, ekonomická diplomacia aj technické parametre sústavy.

Preto by minister Sulík a jeho ľudia mali šetriť veľkými slovami a radšej ďalej tvrdo pracovať na tom, aby zásobníky, ktoré máme pod kontrolou, boli plné na prasknutie. Bude sa nám to hodiť.

Dnes na ekonomický newsfilter potrebujete 5 a pol minúty, je to 1270 slov, pripravil Oliver Brunovský.


1. Zásoby plynu máme nadštandardné, s optimizmom však opatrne, hovorí energetický analytik

Slovensku sa už podarilo zabezpečiť dostatok plynu na nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu, oznámil včera minister hospodárstva Richard Sulík.

Stalo sa tak ešte pred tým, ako Rusko pre údržbu zastavilo dodávky do Európy cez kľúčový plynovod Nord Stream 1.

Máme od

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie