Denník N

Ekonomický newsfilter: Vláda dá na rast platov štátnych zamestnancov miliardu 

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

štátni zamestnanci prestali byť rukojemníkmi koaličných sporov. Vláda pre nich našla miliardu eur a platy im budúci rok na dvakrát zdvihne, okrem toho dostanú už budúci mesiac jednorazovú päťstovku.

Je to dobrá správa, pretože ak chceme, aby tu fungovali elementárne služby štátu, ten musí svojim zamestnancom platiť viac, aby ich vôbec mal kto poskytovať. Inflácia však prudko rastie už od januára a reakcia vlády Eduarda Hegera je prinajmenšom oneskorená.

Dnes Ekonomický newsfilter prečítate za 5 a pol minúty, má 1200 slov, pripravil Radoslav Tomek.


1. Štátni zamestnanci dostanú dlhoočakávané vyššie platy

Štátni zamestnanci si konečne môžu vydýchnuť. Vláda sa včera dohodla s odbormi na novej kolektívnej zmluve, ktorá im do septembra 2024 zaručí v porovnaní s júnom tohto roka kumulatívny nárast platov o viac než pätinu, učiteľom ešte výraznejšie. Okrem toho dostanú všetci štátni zamestnanci jednorazovú inflačnú kompenzáciu.

Ako majú rásť platy vo verejnom sektore:

 • Prvého júla sa každému zvýšili o 3 percentá, vyplýva to ešte z minuloročnej dohody.
 • Na budúci rok sa

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie