Pre pár eur sme si dokázali zakopať odpad za domom a znečistiť vodu na tri generácie dopredu, hovorí šéf enviropolície

Nelegálny vývoz odpadu je celoeurópsky problém, ktorý sa v Európe začal stupňovať po tom, ako Čína prestala dovážať plastový odpad, hovorí riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru Mário Kern.
Medzi hranicami krajín, ktoré patria do schengenského priestoru, sa pohyb odpadu veľmi ťažko kontroluje. Nelegálne obchodovanie s odpadom tak patrí k štvorici najväčších kriminálnych hrozieb na svete.
Medzi najväčšie environmentálne záťaže na Slovensku, ktoré spadajú pod chápadlá medzinárodného organizovaného zločinu, patrí aj skládka Vlčie hory pri Hlohovci.
Skládka vznikla v roku 1993 a oficiálne ju uzavreli v roku 2016. V roku 2018 však polícia zistila, že sa tam naďalej ukladá odpad, aj nebezpečný a dokonca rádioaktívny. V kauze teraz prebiehajú tri trestné konania.
Polícia prišla s novou kalkuláciou, ako rátať environmentálne škody. Po znečistení rieky ich kedysi vyčíslili napríklad podľa počtu uhynutých rýb. Dnes k tomu prirátavajú aj poplatky, ktoré mal páchateľ zaplatiť za legálnu cestu zneškodnenia a ich obídením mohol zarobiť státisíce eur. Môže ísť o takmer dvadsaťnásobok pôvodnej sumy.
V rozhovore sa dozviete:
- ako polícia pokročila v kauze Vlčie hory,
- aký je rozdiel v zneškodňovaní odpadu v západnej a východnej Európe,
- čo sa od socializmu zmenilo v prístupe Slovákov k prírode,
- prečo boli dôležitejšie peniaze než životné prostredie,
- či aké sú podľa šéfa enviropolície spôsoby odstránenia korupcie.
Je už v kauze Vlčie hory niekto obvinený?
Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.