Denník N

Ekonomický newsfilter: Moderná hlinikáreň Slovalco vyhlásila hromadné prepúšťanie, Hegerovej vláde chýbať nebude

Slovalco v Žiari nad Hronom muselo zastaviť výrobu, hoci EÚ potrebuje viac hliníka na zelenú transformáciu. Dôvodom boli vysoké ceny energií. Foto N - Tomáš Benedikovič
Slovalco v Žiari nad Hronom muselo zastaviť výrobu, hoci EÚ potrebuje viac hliníka na zelenú transformáciu. Dôvodom boli vysoké ceny energií. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Turecko včera oznámilo skoré uzavretie dohody s Ukrajinou, Ruskom a OSN o obnove vývozu ukrajinského obilia blokovaného Ruskom. O bezpečnosť vývozných trás sa má postarať Turecko. Ak by sa to podarilo, bola by to v čase žatvy na Ukrajine skvelá správa pre celý svet.

Oveľa horšia však prišla zo Žiaru nad Hronom. Hlinikáreň Slovalco podľa ministerstva hospodárstva ohlásila hromadné prepúšťanie, o prácu príde najmenej 300 zamestnancov, v skutočnosti však zrejme oveľa viac, pretože odstavenie výroby hliníka postihne aj jeho početných spracovateľov v ďalších firmách.

V Slovalcu už zostane iba energeticky oveľa menej náročná recyklácia hliníkových odpadov a nádej, že keď raz ceny elektriny výrazne klesnú, výrobu primárneho hliníka sa ešte podarí reštartovať. No čím neskôr to bude, tým bude aj táto šanca menšia.

Na posledný Ekonomický newsfilter v tomto týždni sme potrebovali 1350 slov, venujte mu 5 minút a budete vedieť všetko podstatné. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Slovalco spustilo hromadné prepúšťanie, nevidí žiadne svetlo na konci tunela

Žiarska hlinikáreň Slovalco včera oznámila hromadné prepúšťanie, o prácu príde 300 zo 450 zamestnancov a toto číslo nemusí byť konečné. Na výrobu vo firme je totiž naviazaných ďalších asi 2500 miest u odberateľov hliníka. Majoritu v podniku vlastní nórsky Norsk Hydro, minoritu má Penta.

„To, čo postihlo našu jedinú slovenskú hlinikáreň, sa

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie