Denník N

Ekonomický newsfilter: „Technická“ zmena v zákone na poslednú chvíľu od poslanca SaS môže zvýšiť poplatky za distribúciu plynu o viac ako 20 percent

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

premiér Eduard Heger v sobotu večeral s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom, ale stretnutie nič nové neprinieslo. SaS naďalej trvá na tom, aby vládu najneskôr do konca augusta opustil premiérov šéf v strane OĽaNO a minister financií Igor Matovič, inak SaS odíde z vládnej koalície. OĽaNO hovorí, že to neprichádza do úvahy.

Sulík má pravdu, keď tvrdí, že s Matovičom, ktorý tvrdohlavo presadzuje svoje nápady aj cez mŕtvoly, sa vládnuť nedá. To však neznamená, že minister hospodárstva robí všetko na jednotku s hviezdičkou. Reportér Tomáš Grečko zisťoval, čo je v 60 pozmeňovacích návrhoch, ktoré saskári prepašovali do energetického zákona a ktoré poslanec Radovan Kazda predniesol v deň hlasovania.

Nie všetky boli technického charakteru, ako to zľahčoval Sulík. Okrem iného novela umožní veľkým odberateľom plynu, aby ušetrili na poplatkoch za distribúciu, čo zrejme budú musieť zaplatiť domácnosti a ostatné firmy.

Dá sa pochopiť, že liberálna strana chce uľahčiť život veľkému biznisu. Ale prečo to presadila takýmto pokútnym spôsobom bez diskusie?

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má 1250 slov, ak mu venujete 5 a pol minúty, budete vedieť všetko podstatné. Pripravil Radoslav Tomek.


1. SaS bez diskusie do zákona prepašovala zmenu, ktorá pomôže veľkému biznisu na úkor ostatných

Keď v júni poslanci hlasovali o zákone o energetike, odsúhlasili aj desiatky poslaneckých pozmeňujúcich návrhov, ktoré len pár hodín predtým predložil poslanec SaS Radovan Kazda. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka to mali byť technické pripomienky.

Neboli. Medzi nimi je aj zmena s obrovským dosahom na odberateľov plynu za desiatky miliónov eur. Ušetriť ich môžu veľkí odberatelia, akým je napríklad Duslo Šaľa, a je pravdepodobné, že to zaplatia domácnosti a ostatné firmy.

O čo ide:

Veľkým podnikom sa zjednodušuje

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie