Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: „Technická“ zmena v zákone na poslednú chvíľu od poslanca SaS môže zvýšiť poplatky za distribúciu plynu o viac ako 20 percent

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

premiér Eduard Heger v sobotu večeral s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom, ale stretnutie nič nové neprinieslo. SaS naďalej trvá na tom, aby vládu najneskôr do konca augusta opustil premiérov šéf v strane OĽaNO a minister financií Igor Matovič, inak SaS odíde z vládnej koalície. OĽaNO hovorí, že to neprichádza do úvahy.

Sulík má pravdu, keď tvrdí, že s Matovičom, ktorý tvrdohlavo presadzuje svoje nápady aj cez mŕtvoly, sa vládnuť nedá. To však neznamená, že minister hospodárstva robí všetko na jednotku s hviezdičkou. Reportér Tomáš Grečko zisťoval, čo je v 60 pozmeňovacích návrhoch, ktoré saskári prepašovali do energetického zákona a ktoré poslanec Radovan Kazda predniesol v deň hlasovania.

Nie všetky boli technického charakteru, ako to zľahčoval Sulík. Okrem iného novela umožní veľkým odberateľom plynu, aby ušetrili na poplatkoch za distribúciu, čo zrejme budú musieť zaplatiť domácnosti a ostatné firmy.

Dá sa pochopiť, že liberálna strana chce uľahčiť život veľkému biznisu. Ale prečo to presadila takýmto pokútnym spôsobom bez diskusie?

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má 1250 slov, ak mu venujete 5 a pol minúty, budete vedieť všetko podstatné. Pripravil Radoslav Tomek.


1. SaS bez diskusie do zákona prepašovala zmenu, ktorá pomôže veľkému biznisu na úkor ostatných

Keď v júni poslanci hlasovali o zákone o energetike, odsúhlasili aj desiatky poslaneckých pozmeňujúcich návrhov, ktoré len pár hodín predtým predložil poslanec SaS Radovan Kazda. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka to mali byť technické pripomienky.

Neboli. Medzi nimi je aj zmena s obrovským dosahom na odberateľov plynu za desiatky miliónov eur. Ušetriť ich môžu veľkí odberatelia, akým je napríklad Duslo Šaľa, a je pravdepodobné, že to zaplatia domácnosti a ostatné firmy.

O čo ide:

Veľkým podnikom sa zjednodušuje

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie