Denník N

Ekonomický newsfilter: Obchvat Ružomberka sa znova pohol, hoci dohoda o cene ešte nepadla

Typicky sa opakujúce kolóny medzi Ivachnovou a Ružomberkom. Foto - TASR
Typicky sa opakujúce kolóny medzi Ivachnovou a Ružomberkom. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

extrémnym suchom trpí už väčšina Slovenska, nedostatok zrážok trvá od vlaňajšieho septembra a sucho rôznej intenzity zasahuje 98 percent nášho územia, varuje SHMÚ.

Vysychajú studne, prázdne sú viaceré korytá potokov a riek, v lesoch hrozia požiare. Klimatická zmena sa takto kruto tohto roku prejavuje vo veľkej časti Európy a pripomína nám, že je päť minút po dvanástej, aby sme popri dôsledkoch pandémie a vojny na Ukrajine intenzívne riešili aj jej príčiny.

Včera nás potešila správa, že EÚ sa dohodla s Azerbajdžanom na zdvojnásobení dodávok plynu. Do roku 2027 by malo južným plynovým koridorom cez Gruzínsko a Turecko do Grécka, Talianska a ďalších štátov Únie prúdiť ročne najmenej 20 miliárd kubických metrov. Už tohto roku pritečie namiesto vlaňajších 8 miliárd kubíkov o polovicu viac.

Dobrou správou je aj to, že vicepremiérka Veronika Remišová včera v Bruseli podpísala Partnerskú dohodu s Európskou komisiou na roky 2021 – 2027, čo Slovensku približuje možnosť získať ďalších takmer 13 miliárd eur z eurofondov. Premiér Eduard Heger tvrdí, že čerpanie bude jednoduchšie. „Teraz nastala chvíľa prejsť od slov k činom. Je čas dokončiť programy a pripraviť zásobu kvalitných projektov,“ odkázala včera Slovensku eurokomisárka pre regionálnu politiku a reformy Elisa Ferreira.

Dnes na prečítanie Ekonomického newsfiltra nepotrebujete ani 5 minút, má iba 1170 slov. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Diaľničiari sa so staviteľmi diaľnice Hubová – Ivachnová dohodli, že sa dohodnú

Stavba obchvatu Ružomberka sa opäť rozbehne, dohodu so zhotoviteľom, združením OHL ŽS – Váhostav, včera podpísala Národná diaľničná spoločnosť, hoci zhoda na finálnej cene zatiaľ chýba. „Potrebovali sme si vyjasniť vecné, finančné a právne pohľady na výklad zmluvy,“ povedal riaditeľ NDS Vladimír Jacko. O cene ešte rokujú expertné skupiny.

Prečo je to dôležité: 

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie