Denník N

Ekonomický newsfilter: Európska komisia počíta s tým, že ruský plyn cez Nord Stream už nepotečie, MMF predpovedá plynovú recesiu 

Pred sídlom Gazpromu v Moskve. Foto – TASR/AP
Pred sídlom Gazpromu v Moskve. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

hlavnou témou včerajších ekonomických správ bol ruský plyn, respektíve možnosť, že ho Kremeľ Európe náhle stopne. Už vo štvrtok by sa síce mala po údržbe obnoviť prevádzka dôležitého plynovodu Nord Stream 1, ale zdá sa, že s tým nikto príliš neráta.

Ruský Gazprom už minulý týždeň varoval niektorých európskych zákazníkov, že pre zásah vyššej moci nemôže garantovať dohodnuté odbery plynu. Včera Európska komisia priznala, že nepočíta s opätovným spustením Nord Streamu 1.

Úplné prerušenie dodávok by v horšom scenári, keď sa ostatné krajiny nepodelia o svoje zásoby či plyn z iných oblastí, mohlo pre niektoré krajiny východnej Európy znamenať pokles výkonu ekonomiky o viac ako 5 percent, predpovedá Medzinárodný menový fond vo včera publikovanej štúdii. Medzi najviac zasiahnutými krajinami by malo byť aj Slovensko.

Ekonomický newsfilter na stredu má 1300 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Dve správy, ktoré schladia plynových optimistov

Všetci, ktorí po minulotýždňovej tlačovke ministerstva hospodárstva o stave slovenských plynových zásobníkov usúdili, že najbližšiu zimu problém nebude, by mali spozornieť. Optimizmus im zrejme schladia dve nepríjemné správy zo včera, prvá od Európskej komisie a druhá od Medzinárodného menového fondu.

Dodávky ruského plynu do Európy sa znížili na minimum po tom, ako bol pred 10 dňami pre údržbu odstavený kľúčový plynovod Nord Stream 1. Práce by sa mali skončiť vo štvrtok, ale eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn včera podľa agentúry Bloomberg povedal, že Komisia neočakáva opätovné spustenie plynovodu.

Hahnov komentár prišiel po tom, ako ruský Gazprom niektorým európskym zákazníkom oznámil, že nemôže pre zásah vyššej moci zaručiť nakontrahované dodávky plynu. Na druhej strane svetové agentúry včera priniesli aj správu, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie