Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Najprv úsporné opatrenia, potom plynová solidarita, navrhuje EÚ

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

už druhý deň po sebe je hlavnou témou Ekonomického newsfiltra plyn. Európska komisia včera prišla s návrhom, aby členské krajiny EÚ túto zimu obmedzili jeho spotrebu o 15 %. Vlády, ktoré dokážu, že prijali úsporné opatrenia, budú môcť potom požiadať EÚ o solidárne dodávky, ak sa ocitnú bez plynu.

EÚ sa ešte včera bála, že dnes sa po plánovanej údržbe neobnoví prevádzka kľúčového plynovodu pre ruský plyn Nord Stream 1. Finančné trhy budú preto dnes ostro sledovať, koľko plynu popod Baltské more opäť potečie.

Druhou dôležitou udalosťou dneška bude dlhoočakávané zasadanie rady guvernérov Európskej centrálnej banky, ktorého výsledkom by malo byť prvé zvýšenie úrokových sadzieb v eurozóne. Stane sa tak v čase, keď inflácia už dosiahla viac ako štvornásobok cieľa.

Ekonomický newsfilter na stredu má 950 slov, prečítate ho za 4 minúty. Pripravil Radoslav Tomek.

1. Európska komisia navrhla obmedziť spotrebu plynu 

Rusko už rok dokazuje, že plyn používa ako zbraň vo svojom spore so Západom, a preto Európska únia nechce nechať nič na náhodu. Európska komisia včera predstavila návrh, aby členské krajiny EÚ obmedzili ešte túto zimu spotrebu plynu o 15 %. Komisia naďalej ráta s tým, že Rusko jeho dodávky do Európy výrazne zredukuje alebo stopne úplne, a obmedzenie spotreby by bolo nutnou podmienkou toho, aby členské štáty mohli požiadať Úniu o pomoc.

Brusel by súčasne podľa návrhu mohol

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie