Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Vláda (konečne) rieši aj to, ako znížime spotrebu plynu

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

Rusko včera napriek obavám Únie obnovilo dodávky plynu cez plynovod Nord Stream 1, ktorý bol 10 dní odstavený pre plánovanú údržbu. Tento plynovod dodáva viac než tretinu ruského plynu do Európy.

Včera sa prepravované objemy vrátili na úroveň, aká bola pred odstávkou – je to však len zhruba 40 % jeho prepravnej kapacity. Ceny na trhu sa neznížili, pretože ani najnovšie vyjadrenia Rusov nedávajú záruku, že Európa bude mať na zimu dosť plynu.

A ešte jedna správa na úvod – Ukrajina a Rusko by dnes mali podpísať dohodu umožňujúcu vývoz obilia z Ukrajiny cez Čierne more. Dohodu pomohli vyrokovať Turecko a generálny tajomník OSN Antonio Guterres.

Ekonomický newsfilter na koniec týždňa má 1250 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Nord Stream 1 znova funguje, no plynu tečie málo a nikto nevie dokedy

Obnovenie dodávok plynu cez v súčasnosti najdôležitejší plynovod z Ruska je dobrou správou, neistota na trhu však pretrváva. 

Argumentom Rusov, prečo v predchádzajúcich týždňoch netieklo cez Nord Stream 1 viac plynu, bola chýbajúca turbína, ktorá bola dlho na oprave v Kanade aj pre sankcie Západu.

Kanada nakoniec urobila zo sankcií výnimku, turbínu do Ruska už poslala, no Putin najnovšie hovorí, že na budúci týždeň cez Nord Stream 1 potečie znova iba 20 percent plynu, pretože na údržbu musí ísť ďalšia turbína.

A podľa najnovších informácií zo včerajšej noci turbína z Kanady v Nemecku uviazla. Moskva zatiaľ neudelila povolenie na jej prepravu späť do krajiny.

Rusko teda

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie