Denník N

Ekonomický newsfilter: Kocúrkovo v štátnych elektronických službách pokračuje, desaťtisíce ľudí si majú meniť občianske

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

súčasná koalícia sa dostala k moci aj vďaka tvrdej kritike nefunkčných elektronických služieb štátu, vytvorila si špecializované ministerstvo vedené podpredsedníčkou vlády Veronikou Remišovou a zriadila aj štátnu firmu Slovensko IT. Napriek tomu všetkému si majú dva a štvrť roka po zmene vlády desaťtisíce ľudí (a možno viac) meniť za poplatok platné občianske preukazy, aby mohli podpisovať elektronické dokumenty zasielané štátu. A potom si ich budú meniť ešte raz, pretože nové doklady s NFC čipom podľa štandardu EÚ ešte nie sú pripravené, hoci sa už rok mali vydávať. Na problém upozornilo občianske združenie Slovensko.Digital.

V piatok o problémoch vládnej koalície rokovala s premiérom Eduardom Hegerom prezidentka Zuzana Čaputová. Rozhodnutie, ako bude vláda pokračovať po odstúpení strany SaS od koaličnej zmluvy, zatiaľ nepadlo, no aktuálne informácie naznačujú, že Matovič a spol. smerujú k menšinovej vláde, ktorej podporu v parlamente chcú zabezpečiť hlasmi nezaradených poslancov vrátane tých, ktorí boli zvolení na kandidátke fašistov. Dôjde zrejme aj k preskupeniu poslaneckých klubov, Boris Kollár tvrdí, že klub Sme rodina by mal narásť o šiestich až siedmich poslancov.

Piatkovú dohodu o odblokovaní vývozu ukrajinského obilia pod záštitou OSN a Turecka hneď v noci torpédoval raketový útok na prístav v Odese. A Rusko tvrdí, že to oni nie…

Ekonomický newsfilter sme zostavili z 1300 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Väčšina certifikátov ku kvalifikovanému elektronickému podpisu prestane od januára platiť

Od nového roka bude fungovať kvalifikovaný elektronický podpis, tzv. KEP, už len

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie