Denník N

Ekonomický newsfilter: Rusi sa zase hrajú s plynom a riziko hospodárskej krízy rastie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ruský Gazprom plánuje zajtra výrazne znížiť dodávky plynu do Európy cez baltský plynovod Nord Stream 1.

Má ísť už len na 20 percent svojej kapacity, píše tlačová agentúra Reuters. Aktuálne funguje na 40 percent, predtým bol pre údržbu úplne odstavený.

Zrejme ide o ďalší významný krok v rámci postupného škrtenia dodávok, ktoré sa začalo už v lete minulého roka.

Rusi tým okrem politického tlaku docielili aj to, že na plyne zarábajú čoraz viac. A nemecké podniky už pre jeho vysoké ceny začali znižovať výrobu.

Nálada medzi nimi naznačuje, že Nemecko skončí v druhom polroku v recesii.

Ekonomický newsfilter má dnes 1100 slov, prečítate ho za 4,5 minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Riziko hospodárskej recesie rastie, nálada medzi nemeckými podnikmi sa zhoršila

Riziko hospodárskej recesie v Nemecku, ktoré je najväčším obchodným partnerom Slovenska, sa zvyšuje.

V júli sa totiž zhoršili očakávania nemeckých podnikov, ktoré meria inštitút Ifo. Súvisí to najmä s neistými dodávkami ruského plynu a zrejme aj s rastúcimi úrokmi.

Čo sa deje v nemeckých firmách:  

 • Index podnikateľskej nálady v júli klesol z júnových 92,2 na 88,6 bodu, čo je najhoršie číslo od roku 2020.
 • Prepad je hlbší, ako odhadovali analytici v nedávnom prieskume agentúry Reuters.
 • Podniky sú pesimistickejšie pri hodnotení súčasných podmienok aj vyhliadok pre nasledujúce mesiace.
 • Týka sa to všetkých dôležitých odvetví – výroby, stavebníctva, obchodu aj služieb. „Nálada sa zhoršila dokonca aj v turizme a gastronómii napriek veľkému nedávnemu optimizmu v tomto odvetví,“ povedal podľa Financial Times prezident Ifo Clemens Fuest. Čo sa týka budúceho vývoja, optimistický podľa neho nie je žiadny retailový segment.
 • Druhým dôvodom hospodárskej recesie (čiže dvoch nadväzujúcich medzikvartálych poklesov HDP) môžu byť rastúce úrokové sadzby. Európska centrálna banka ich minulý týždeň zvýšila prvý raz za 11 rokov, a to výraznejšie, než pôvodne avizovala. Podľa guvernéra rakúskej centrálnej banky Roberta Holzmanna môže tento nástroj boja s infláciou spôsobiť v eurozóne miernu recesiu.

V reakcii na prudký rast cien už priemyselné podniky začali obmedzovať výrobu. Podľa prieskumu nemeckej priemyselnej a obchodnej komory DIHK tak urobilo 16 % oslovených firiem. Aj slovenská

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie