Ekonomický newsfilter: Sulík sa pred priemyslom blysol, vyrokoval s Úniou mimoriadne výhodné podmienky o plyne

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Dobrý deň,
aj včera sa vo svete hospodárstva a biznisu diali veľké veci, dôležité bolo najmä rokovanie ministrov hospodárstva a energetiky o spoločnom postupe Únie pri znižovaní spotreby plynu. O tom o chvíľu.
Ešte predtým vás totiž chceme potešiť malým milým príbehom, ako ho v rozhovore so 17-ročným stolárom Radkom Pospíšilom ukázal kolega Karol Sudor. Radek si totiž ako 16-ročný začal vlastnoručne stavať dom, dnes ho má hotový.
Jasné, že to nie je žiadna opulentná vila, ale je to domček, ktorého stavbu s nadšením na diaľku sledovali tisíce ľudí. „Mnohí o dnešnej mladej generácii hovoria, že nevie pracovať rukami, že sa nepohne od počítača. Nebude to s nami také zlé,“ hovorí Radek.

Šikovných mladých ľudí potrebuje každá krajina. Aj Slovensko. A veľa nám ich opäť v poslednom čase odchádza.
Ekonomický newsfilter má 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Oliver Brunovský.
1. Priemyselníci sa tešia, Slovensko bude mať zrejme na zimu dosť plynu a nebude ním musieť šetriť
Včerajšie rokovanie príslušných ministrov EÚ o návrhoch Komisie na zníženie spotreby plynu do konca marca o 15 percent sa skončilo pozitívne, pretože 26 štátov (okrem Maďarska) sa dokázalo dohodnúť. A keďže v tejto chvíli nejde o záväznú dohodu, ale iba dobrovoľnú, Maďarsko ju nemohlo zablokovať.
Ministri zároveň vyrokovali mechanizmus pre prípad, že najmenej 5 štátov vyhlási stav pohotovosti a schvália to aj premiéri a prezidenti krajín EÚ. Vtedy sa dohoda stane záväznou.
Čo z toho vyplýva pre Slovensko:
- Dohoda
Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.