Denník N

Ekonomický newsfilter: Za biedu Rómov z osád sa už hanbí aj eurokomisia a prinútila nás konať

Rómske deti na košickom sídlisku Luník IX počas návštevy pápeža Františka. Foto - TASR
Rómske deti na košickom sídlisku Luník IX počas návštevy pápeža Františka. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Putin sa s Európou naďalej hrá ako mačka s myšou. Včera Rusi opäť pritiahli kohútiky na plynovode Nord Stream 1, zároveň pridali objemy na trase cez Ukrajinu a potom popoludní cez ňu znova objednali oveľa menšie objemy – namiesto včerajších 42 miliónov kubíkov iba desať miliónov na dnes.

Neistota špičkuje ceny do nebotyčných výšok, plyn sa drží zreteľne nad hranicou 200 eur za MWh, čo je desaťnásobok oproti bežnej úrovni v tomto období.

Bez plynu bude menej aj elektriny, a tak jej cena na pražskej burze včera ráno stúpla na rekordných 376 eur za MWh. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnes prisľúbil, že Ukrajina zvýši svoj export elektrickej energie do EÚ, aby európskym partnerom pomohla v energetickej kríze.

Putin však nad nami vyhráva a jedinou obranou je rýchlo sa zbaviť závislosti od neho.

Ekonomický newsfilter má 1150 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Prioritou nových eurofondov je riešenie problémov marginalizovaných komunít  

Vlani začiatkom novembra prišla na Slovensko delegácia poslancov Európskeho parlamentu. Pozvala ju v tom čase predsedníčka  výboru pre zamestnanosť a sociálne veci Lucia Ďuriš Nicholsonová, aby im ukázala životné podmienky marginalizovaných rómskych komunít.

Svedectvá europoslancov a krátke video z košického Luníka IX, ešte úbohejšieho Mašličkova v jeho susedstve a z ďalších osád vyvolali v Bruseli zdesenie. Nešokoval

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie