Denník N

Ekonomický newsfilter: Prečo Shellu, VW a Pfizeru vyskočili zisky, ale veľkú energetiku musia zachraňovať vlády

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

americká ekonomika je už oficiálne v recesii, aj keď v miernej, a zlé správy prišli aj z Číny, ktorá chce aj v druhom polroku zotrvať pri politike nulového covidu. Znamená to prísne obmedzenia aj za cenu veľkých hospodárskych škôd. Zhoršili sa aj očakávania slovenských podnikateľov vo všetkých odvetviach okrem stavebníctva.

Krízy sú aj príležitosťou a platí to aj pre tie, ktoré nás sprevádzajú posledné dva roky – od pandémie po vojnu na Ukrajine. Napríklad ropná a plynárenská skupina Shell v posledných troch mesiacoch zdvojnásobila svoj čistý zisk – vďaka vysokým cenám palív. Výrazne si polepšila aj farmaceutická firma Pfizer – vďaka vysokému záujmu o vakcíny a lieky proti covidu.

Na Slovensku sa konečne schyľuje k dohode o zvyšovaní platov lekárov a sestier, ktorých nedostatok spôsobuje čoraz väčšie problémy.

Začína sa aj tender na technológiu v tuneli Višňové, aj keď príliš neskoro, takže hrozí, že sa stavba opäť oneskorí.

A prievidzská fabrika Brose ohlásila nábor 150 ľudí do výskumu a vývoja. Dodávateľ komponentov pre automobilky aj v dvoch pandemických rokoch výrazne zvýšil svoje zisky.

Ekonomický newsfilter má 1100 slov, prečítate ho za 4,5 minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Preťažení pediatri odmietajú robiť byrokraciu, aby zvládali liečiť deti. Ich kolegom v nemocniciach chcú platy zvýšiť v auguste

Vyčerpaní pediatri v okrese Malacky prechádzajú do krízového režimu – aby zvládali ošetrovať deti, zbavujú sa niektorých byrokratických úloh. Nebudú už napríklad vypisovať ospravedlnenky pre deti do školy ani potvrdenia na rôzne voľnočasové aktivity.

„Napriek dlhodobému havarijnému stavu primárnej pediatrie v našom okrese a volaniu o pomoc neprichádza žiadna relevantná zmena,“ napísali pediatri v liste ministerstvu zdravotníctva.

Prečo sa to deje

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie