Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Prečo Shellu, VW a Pfizeru vyskočili zisky, ale veľkú energetiku musia zachraňovať vlády

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Investujeme iba do toho, čomu veríme. Zverte svoje financie do starostlivosti WOOD & Company


Dobrý deň,

americká ekonomika je už oficiálne v recesii, aj keď v miernej, a zlé správy prišli aj z Číny, ktorá chce aj v druhom polroku zotrvať pri politike nulového covidu. Znamená to prísne obmedzenia aj za cenu veľkých hospodárskych škôd. Zhoršili sa aj očakávania slovenských podnikateľov vo všetkých odvetviach okrem stavebníctva.

Krízy sú aj príležitosťou a platí to aj pre tie, ktoré nás sprevádzajú posledné dva roky – od pandémie po vojnu na Ukrajine. Napríklad ropná a plynárenská skupina Shell v posledných troch mesiacoch zdvojnásobila svoj čistý zisk – vďaka vysokým cenám palív. Výrazne si polepšila aj farmaceutická firma Pfizer – vďaka vysokému záujmu o vakcíny a lieky proti covidu.

Na Slovensku sa konečne schyľuje k dohode o zvyšovaní platov lekárov a sestier, ktorých nedostatok spôsobuje čoraz väčšie problémy.

Začína sa aj tender na technológiu v tuneli Višňové, aj keď príliš neskoro, takže hrozí, že sa stavba opäť oneskorí.

A prievidzská fabrika Brose ohlásila nábor 150 ľudí do výskumu a vývoja. Dodávateľ komponentov pre automobilky aj v dvoch pandemických rokoch výrazne zvýšil svoje zisky.

Ekonomický newsfilter má 1100 slov, prečítate ho za 4,5 minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Preťažení pediatri odmietajú robiť byrokraciu, aby zvládali liečiť deti. Ich kolegom v nemocniciach chcú platy zvýšiť v auguste

Vyčerpaní pediatri v okrese Malacky prechádzajú do krízového režimu – aby zvládali ošetrovať deti, zbavujú sa niektorých byrokratických úloh. Nebudú už napríklad vypisovať ospravedlnenky pre deti do školy ani potvrdenia na rôzne voľnočasové aktivity.

„Napriek dlhodobému havarijnému stavu primárnej pediatrie v našom okrese a volaniu o pomoc neprichádza žiadna relevantná zmena,“ napísali pediatri v liste ministerstvu zdravotníctva.

Prečo sa to deje

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie