Denník N

Ekonomický newsfilter: Prečo sa ešte stále čaká na nižšie ceny energií na budúci rok

Memorandum o dodávke zlacnenej elektriny dohodli so súkromnými akcionármi Slovenských elektrární Igor Matovič (OĽaNO) a Richard Sulík (SaS). Foto - TASR
Memorandum o dodávke zlacnenej elektriny dohodli so súkromnými akcionármi Slovenských elektrární Igor Matovič (OĽaNO) a Richard Sulík (SaS). Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

strata ďalšieho poslanca Juraja Krúpu a, naopak, jeho príchod do klubu SaS ďalej komplikuje snahu trojice OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí pokúsiť sa o vládu v menšine. Pokojný august, na ktorý sa pôvodne tešili politici, sa tak zrejme zmení na mesiac horúčkovitých rokovaní, pretože každý člen trojkoalície v skutočnosti potrebuje byť pri moci. A Richard Sulík v piatok opätovne potvrdil, že jeho strana z požiadavky dostať Igora Matoviča z vlády už neustúpi.

Nepokojní budú nielen politici, ale celé Slovensko, do rozuzlenia tohto problému by totiž bolo treba stihnúť aspoň doriešiť otázky lacnejšej elektriny a plynu pre domácnosti a cenovo obzvlášť citlivých odberateľov.

Prvý augustový Ekonomický newsfilter má 1250 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Regulačný úrad odhaduje budúcoročné zvýšenie cien energií pre domácnosti na viac ako dvojnásobok a vyzýva na optimalizáciu spotreby

Ak sa udrží súčasná úroveň trhových cien, energie môžu bežným domácnostiam na budúci rok zdražieť o viac ako dvojnásobok, upozorňuje vo svojej analýze Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Domácnosti by sa mali pripraviť na zvýšenie účtov od 121 – 244 eur za mesiac.

Kľúčové opatrenie, ktoré štát môže spraviť, je využitie zlacnenej elektriny z memoranda so Slovenskými elektrárňami. Elektrina by tak mohla byť lacnejšia ako plyn.

Ako to vyzerá s lacnejšou elektrinou:

 • Ministerstvá financií a hospodárstva vo februári spoločne s vedením Slovenských elektrární dohodli, že zastropujú elektrinu na 61 eurách za  megawatthodinu do konca roku 2024 a že pôjde o objem 6,15 terawatthodiny ročne pre celé Slovensko. Lacnejšiu elektrinu by mali dostať domácnosti s ročnou spotrebou do 4 MWh.
 • Dohoda so Slovenskými elektrárňami

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie