Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Prečo sa ešte stále čaká na nižšie ceny energií na budúci rok

Na fotke zľava minister financií Igor Matovič (OĽaNO), Jan Špringl z EPH, zástupca Enelu Michele Bologna, Branislav Strýček (riaditeľ SE) a vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Foto - TASR
Na fotke zľava minister financií Igor Matovič (OĽaNO), Jan Špringl z EPH, zástupca Enelu Michele Bologna, Branislav Strýček (riaditeľ SE) a vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Foto – TASR

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Investujeme iba do toho, čomu veríme. Zverte svoje financie do starostlivosti WOOD & Company


Dobrý deň,

strata ďalšieho poslanca Juraja Krúpu a, naopak, jeho príchod do klubu SaS ďalej komplikuje snahu trojice OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí pokúsiť sa o vládu v menšine. Pokojný august, na ktorý sa pôvodne tešili politici, sa tak zrejme zmení na mesiac horúčkovitých rokovaní, pretože každý člen trojkoalície v skutočnosti potrebuje byť pri moci. A Richard Sulík v piatok opätovne potvrdil, že jeho strana z požiadavky dostať Igora Matoviča z vlády už neustúpi.

Nepokojní budú nielen politici, ale celé Slovensko, do rozuzlenia tohto problému by totiž bolo treba stihnúť aspoň doriešiť otázky lacnejšej elektriny a plynu pre domácnosti a cenovo obzvlášť citlivých odberateľov.

Prvý augustový Ekonomický newsfilter má 1250 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Regulačný úrad odhaduje budúcoročné zvýšenie cien energií pre domácnosti na viac ako dvojnásobok a vyzýva na optimalizáciu spotreby

Ak sa udrží súčasná úroveň trhových cien, energie môžu bežným domácnostiam na budúci rok zdražieť o viac ako dvojnásobok, upozorňuje vo svojej analýze Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Domácnosti by sa mali pripraviť na zvýšenie účtov od 121 – 244 eur za mesiac.

Kľúčové opatrenie, ktoré štát môže spraviť, je využitie zlacnenej elektriny z memoranda so Slovenskými elektrárňami. Elektrina by tak mohla byť lacnejšia ako plyn.

Ako to vyzerá s lacnejšou elektrinou:

  • Ministerstvá financií a hospodárstva vo februári spoločne s vedením Slovenských elektrární dohodli, že zastropujú elektrinu na 61 eurách za  megawatthodinu do konca roku 2024 a že pôjde o objem 6,15 terawatthodiny ročne pre celé Slovensko. Lacnejšiu elektrinu by mali dostať domácnosti s ročnou spotrebou do 4 MWh.
  • Dohoda so Slovenskými elektrárňami

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie