Denník N

Pre koho je nový daňový bonus na deti výhodný a kto naň doplatí (tabuľky výpočtov od januára)

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory
  • Bonus na deti sa od januára zásadne zvyšuje, jeho výšku však štát limituje.
  • Pre zamestnancov, ktorí pracujú na kratšie pracovné úväzky za nízke mzdy, môže byť starý bonus výhodnejší ako ten nový.
  • Podnikatelia by mali zvážiť daňovú optimalizáciu, na odvodoch ušetria, na bonuse môžu prerobiť.

Od júla platia nové pravidlá daňového bonusu, o ktorý si zamestnanec či podnikateľ znižuje daň. Rozobrali sme ich v predchádzajúcom článku. Vo výplate za júl by už mal vidieť zamestnanec rozdiel, ak sa rozhodol, že druhý polrok si bude uplatňovať bonus podľa nových pravidiel.

Ako sa zmeny podpíšu na výške bonusu

Do konca júna platilo, že nárok na daňový bonus na dieťa vznikol daňovníkovi, ak v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, teda zarobil aspoň 3 876 eur.

To znamenalo, že daň si mohol znížiť len ten, kto mesačne zarobil aspoň 323 eur. Zamestnanci, ktorí pracovali na kratší úväzok, si daň o bonus nemohli znížiť, ak ich manžel či manželka nezarábali viac.

Štát od júla túto diskriminačnú podmienku zrušil. Bonus sa zamestnancovi priznáva už od prvého eura príjmu. Ale do zákona zaviedol novú podmienku, ktorá limituje výšku bonusu podľa čiastkového základu dane. Ten zistí zamestnanec, keď od hrubej mzdy odpočíta svoje zamestnanecké odvody.

Pre zamestnanca s veľmi nízkou mzdou pod hranicou 400 eur môže byť starý spôsob jeho výpočtu výhodnejší ako ten nový. Takto však možno postupovať len v prechodnom období od júla do konca decembra.

Ak má zamestnanec u zamestnávateľa hlavný pracovný pomer a 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dane a odvody

Matovičov balíček

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie