Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Prvá loď z Odesy priniesla úľavu na trhy, hrozba hladomoru však nezanikla

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Investujeme iba do toho, čomu veríme. Zverte svoje financie do starostlivosti WOOD & Company


Dobrý deň,

včera sa začal druhý a posledný mesiac ultimáta strany SaS na odchod ministra financií Igora Matoviča z vlády. Po odchode poslanca Juraja Krúpu z klubu OĽaNO sa začala rúcať možnosť, že by to tri koaličné strany dotiahli do konca ako menšinová vláda s podporou nezávislých poslancov vrátane trojice zo strany Život, ktorá sa do parlamentu dostala na kandidátke fašistov.

Náš kolega Dušan Mikušovič z domácej redakcie sa pozrel na to, ako vyzerajú pomery v parlamente, a hovorí, že alternatíva opretá o poslancov zvolených na kandidátke ĽSNS by mohla pre koalíciu znamenať, že stratí viac mandátov, ako by takto získala.

Vo svete v prvý augustový deň rezonovala najmä správa o tom, že z Odesy od začiatku vojny na Ukrajine odplávala vôbec prvá loď naložená obilninami. Je to úľava nielen pre samotnú krajinu brániacu sa ruskej agresii, ale aj pre celý svet, keďže ukrajinské obilie chýba mnohým chudobným krajinám Afriky a Ázie.

Dobrou správou je aj zlepšujúca sa ziskovosť slovenského bankového sektora, ktorý sa môže tešiť z druhých najlepších polročných výsledkov v histórii. Neznamená to však, že politici si z bánk opäť môžu urobiť dojnú kravu a zaťažiť ich vysokým bankovým odvodom, z ktorého by sa financovali populistické rozdávačky. Pravdepodobnosť, že eurozóna sa ocitne v recesii, rastie a banky už zvýšili opravné položky k úverom na krytie budúcich úverových strát. Každé euro zisku sa im môže ešte zísť.

Druhý augustový Ekonomický newsfilter má 900 slov, prečítate ho za 4 minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Z Odesy odplávala prvá loď s obilím od začiatku vojny

Včera z Odesy vyplávala prvá nákladná loď s obilím od začiatku ruskej invázie na Ukrajine. Plavidlo s názvom Razoni vezie na palube 26-tisíc ton obilnín a mieri do Istanbulu a ďalej do Libanonu. Pre chudobné krajiny, ktoré sú od dovezených plodín závislé, je to mierna úľava, no hrozba

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie