Denník N

Ekonomický newsfilter: Prvá loď z Odesy priniesla úľavu na trhy, hrozba hladomoru však nezanikla

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

včera sa začal druhý a posledný mesiac ultimáta strany SaS na odchod ministra financií Igora Matoviča z vlády. Po odchode poslanca Juraja Krúpu z klubu OĽaNO sa začala rúcať možnosť, že by to tri koaličné strany dotiahli do konca ako menšinová vláda s podporou nezávislých poslancov vrátane trojice zo strany Život, ktorá sa do parlamentu dostala na kandidátke fašistov.

Náš kolega Dušan Mikušovič z domácej redakcie sa pozrel na to, ako vyzerajú pomery v parlamente, a hovorí, že alternatíva opretá o poslancov zvolených na kandidátke ĽSNS by mohla pre koalíciu znamenať, že stratí viac mandátov, ako by takto získala.

Vo svete v prvý augustový deň rezonovala najmä správa o tom, že z Odesy od začiatku vojny na Ukrajine odplávala vôbec prvá loď naložená obilninami. Je to úľava nielen pre samotnú krajinu brániacu sa ruskej agresii, ale aj pre celý svet, keďže ukrajinské obilie chýba mnohým chudobným krajinám Afriky a Ázie.

Dobrou správou je aj zlepšujúca sa ziskovosť slovenského bankového sektora, ktorý sa môže tešiť z druhých najlepších polročných výsledkov v histórii. Neznamená to však, že politici si z bánk opäť môžu urobiť dojnú kravu a zaťažiť ich vysokým bankovým odvodom, z ktorého by sa financovali populistické rozdávačky. Pravdepodobnosť, že eurozóna sa ocitne v recesii, rastie a banky už zvýšili opravné položky k úverom na krytie budúcich úverových strát. Každé euro zisku sa im môže ešte zísť.

Druhý augustový Ekonomický newsfilter má 900 slov, prečítate ho za 4 minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Z Odesy odplávala prvá loď s obilím od začiatku vojny

Včera z Odesy vyplávala prvá nákladná loď s obilím od začiatku ruskej invázie na Ukrajine. Plavidlo s názvom Razoni vezie na palube 26-tisíc ton obilnín a mieri do Istanbulu a ďalej do Libanonu. Pre chudobné krajiny, ktoré sú od dovezených plodín závislé, je to mierna úľava, no hrozba

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie