Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Západná Európa vedie kampaň za šetrenie energiami, Slovákov viac zaujíma cena

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Investujeme iba do toho, čomu veríme. Zverte svoje financie do starostlivosti WOOD & Company


Dobrý deň,

vlády v západnej Európe vedú hlasné kampane za šetrenie plynom a elektrinou, ale na Slovensku sa v tejto veci nič nedeje. Ministerstvo hospodárstva má zrejme stále plné ruky práce s doťahovaním sľúbenej možnosti výhodného odberu oboch komodít pre domácnosti do reálnej podoby. Zmluvy na lacný plyn sa mali začať podpisovať od augusta, zatiaľ ich však nikto neponúka.

Plynová kríza je hlavnou témou ekonomických správ v celej Európe a bola by škoda, keby zatienila najnovšiu štúdiu analytikov Inštitútu finančnej politiky. Publikácia s názvom Reformný kompas identifikuje faktory, ktoré spôsobili, že proces dobiehania bohatších členov Európskej únie sa spomalil, a navrhuje ciele, ktorých dosiahnutie by to malo zvrátiť.

Ekonomický newsfilter má dnes 1300 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Európa sa bojí, či bude plynu dostatok, na Slovensku sa stále rieši jeho cena

Kým viaceré krajiny sa so všetkou vážnosťou pripravujú na zimu bez plynu, slovenská vláda stále žiadne opatrenia na úsporu energií neavizuje (včerajší nesmelý apel ministerstva hospodárstva na obyvateľov, aby elektrinou šetrili, sa neráta). Na Slovensku sa naďalej hovorí skôr o cenách, ako o tom, či plynu bude dostatok.

Domácnosti sa zatiaľ nedočkali ani možnosti uzavrieť výhodnú zmluvu na nákup plynu a elektriny na budúci rok, ktorú vyjednali ministerstvá so Slovenskými elektrárňami, SPP a innogy. Podľa separátnych dohôd by ceny plynu pre domácnosti nevzrástli v januári o 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie