Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Moody’s zhoršila Slovensku ratingový výhľad na negatívny

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Prichádzajú ŠKODA SCALA, KAMIQ a FABIA s balíkom benefitov 5 rokov pohody a cenovou garanciou na 12 mesiacov. Majte filipa a ušetríte až do 1500 €.


Dobrý deň,

po S&P zhoršila výhľad slovenského ratingu na negatívny aj agentúra Moody’s. Môže za to vojna na Ukrajine a najmä riziko, že Slovensko nebude mať dostatok plynu. Neznamená to však, že vláda s tým nemohla nič urobiť. Ak by časť koalície nebola pretlačila balíček plošných a trvalých prorodinných opatrení, mala by vláda výrazne väčší fiškálny priestor reagovať na zhoršené okolnosti.

Vidieť to aj z najnovších strednodobých predpovedí Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Rodinný balíček Igora Matoviča prehĺbi deficit verejných financií o 0,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne a po dvojročnom poklese začne schodok od roku 2024 opäť rásť.

Ekonomický newsfilter na pondelok má necelých 1000 slov, prečítate ho za 4 minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Moody’s varuje pred zhoršením slovenského ratingu

Agentúra Moody’s v piatok zhoršila výhľad slovenského ratingu z neutrálneho na negatívny, môže za to vojna na Ukrajine. Samotné hodnotenie síce nechala na úrovni A2, čo je šiesta najlepšia známka v stupnici, negatívny výhľad však znamená zvýšenú pravdepodobnosť jeho zhoršenia.

Zmena podľa Moody’s odráža vysokú závislosť od dodávok plynu z Ruska. Ich trvalé zníženie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie