Denník N

Ekonomický newsfilter: Moody’s zhoršila Slovensku ratingový výhľad na negatívny

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

po S&P zhoršila výhľad slovenského ratingu na negatívny aj agentúra Moody’s. Môže za to vojna na Ukrajine a najmä riziko, že Slovensko nebude mať dostatok plynu. Neznamená to však, že vláda s tým nemohla nič urobiť. Ak by časť koalície nebola pretlačila balíček plošných a trvalých prorodinných opatrení, mala by vláda výrazne väčší fiškálny priestor reagovať na zhoršené okolnosti.

Vidieť to aj z najnovších strednodobých predpovedí Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Rodinný balíček Igora Matoviča prehĺbi deficit verejných financií o 0,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne a po dvojročnom poklese začne schodok od roku 2024 opäť rásť.

Ekonomický newsfilter na pondelok má necelých 1000 slov, prečítate ho za 4 minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Moody’s varuje pred zhoršením slovenského ratingu

Agentúra Moody’s v piatok zhoršila výhľad slovenského ratingu z neutrálneho na negatívny, môže za to vojna na Ukrajine. Samotné hodnotenie síce nechala na úrovni A2, čo je šiesta najlepšia známka v stupnici, negatívny výhľad však znamená zvýšenú pravdepodobnosť jeho zhoršenia.

Zmena podľa Moody’s odráža vysokú závislosť od dodávok plynu z Ruska. Ich trvalé zníženie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie