Denník N

Ekonomický newsfilter: Sólo akcia SaS s návrhom ústavného dôchodkového zákona hovorí veľa o stave koaličných vzťahov

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Strana SaS sa už necíti ako súčasť koalície, a tak včera bez dohody s partnermi do parlamentu predložila svoj návrh ústavného dôchodkového zákona. Ak by prešiel, bolo by omnoho ťažšie robiť do penzijného systému škodlivé zásahy.

To sa však nestane, pretože je nepredstaviteľné, aby zásady, ako je napríklad menšia penzia pri predčasnom odchode do dôchodku, podporili koaliční či opoziční populisti. Návrh SaS nepočíta ani s rodičovským bonusom, ktorý je, zdá sa, pre konzervatívneho ministra práce Milana Krajniaka natoľko dôležitý, že by preň pokojne obetoval aj druhý pilier dôchodkového sporenia.

Preto neprekvapuje, že Krajniak sa návrhom, ktorý kopíruje odporúčania domácich aj zahraničných expertov, odmieta zaoberať a nazýva ho snahou zatiahnuť hnutie Sme rodina do sporu medzi SaS a OĽaNO.

Ekonomický newsfilter na utorok má 1100 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. SaS navrhla vlastný dôchodkový ústavný zákon, Krajniak za tým vidí politické hry

O stave vládnej koalície najlepšie vypovedá včerajšia sólo akcia strany SaS, ktorá do parlamentu predkladá vlastný návrh ústavného zákona o dôchodkoch. Podobný návrh pred rokom dal do pripomienkového konania minister práce Milan Krajniak, no na rokovanie vlády sa ešte nedostal.

Návrh SaS sa podľa straníckeho šéfa Richarda Sulíka

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie