Ekonomický newsfilter: Nie, ešte nie je dôvod tankovať aj do zásoby
Dobrý deň,
do strednej Európy prestala tiecť ruská ropa, ale s tankovaním benzínu ani nafty by v najbližších mesiacoch nemal byť problém, pretože Slovensko má rezervy na štyri mesiace dopredu. Pohonné hmoty navyše môžeme nakupovať aj zo zahraničných rafinérií. Treba však počítať s ďalším zvýšením cien.
Rodičom školopovinných detí zasa dávam do pozornosti novú kalkulačku, ktorá im vypočíta, čo pre nich znamená štedrejšia štátna podpora (čiže rodinné prídavky, daňové bonusy a príspevky na krúžky), ktorá čiastočne platí od júla a naplno by mala od januára 2023.
Ekonomický newsfilter má dnes 1135 slov, prečítate ho za necelých päť minút. Pripravil Ján Kováč.
1. Z východu prestala prúdiť ropa, Slovensko má však rezervy
Na Slovensko, do Česka a Maďarska prestala prúdiť ropa z Ukrajiny. Nie je úplne jasné, kedy sa dodávky obnovia, ale vyzerá to tak, že nedostatok benzínu ani nafty na pumpách nehrozí.
Slovensko má zásoby ropy približne na štyri mesiace a podobne je na tom aj Česko. Za takýto dlhý čas sa tento problém určite dá vyriešiť. Samozrejme, za predpokladu, že budú Ukrajinci aj Rusi chcieť.
Čo presne sa stalo:
- Dodávky z Ruska cez Ukrajinu do strednej Európy sa zastavili ešte minulý štvrtok, ale táto informácia prenikla na verejnosť až včera.
- Podľa ruskej verzie ich zastavili Ukrajinci. Dôvodom malo byť, že im ruský prepravca ropy Transnefť nedokázal odoslať platbu za využívanie ukrajinskej potrubnej siete – stopnúť ju mala banka v dôsledku najnovších protiruských sankcií, ktoré ešte viac obmedzujú platby.
- Ukrajina ruskú verziu doteraz nespochybnila, respektíve ju nijako nekomentovala.
- Severnou vetvou ropovodu Družba, ktorý vedie cez Bielorusko do Poľska a Nemecka, ropa naďalej prúdi, takže naozaj to vyzerá na problém, ktorý vznikol medzi ropovodnými firmami Ruska a Ukrajiny.
Zatiaľ nie je dôvod na paniku: Keď sa Európska únia dohodla na zákaze ruskej ropy a pohonných hmôt, Slovensko, Česko a Maďarsko si vybavili výnimky. Zvyšok EÚ teda akceptoval, že môžu aj naďalej využívať ropovod Družba. Ak sa teda naozaj toky zastavili v dôsledku európskych sankcií, nemohol to byť úmysel a tento problém bude treba odstrániť.
Ak navyše platí, že Rusi chcú poslať peniaze Ukrajincom za využívanie ich ropovodov a Ukrajinci ich chcú prijať, určite nájdu spôsob, ako to urobiť.
Veď aj maďarská skupina MOL a jej slovenská dcéra Slovnaft vyhlásili, že sú ochotné zaplatiť namiesto Rusov.
Na čom to môže stroskotať: Rusko už ukázalo, že nemá problém obetovať svoje ekonomické záujmy, aby mohlo presadzovať tie politické. Ukrajina zase dala najavo, že