Denník N

Ekonomický newsfilter: Nie, ešte nie je dôvod tankovať aj do zásoby 

Dobrý deň,

do strednej Európy prestala tiecť ruská ropa, ale s tankovaním benzínu ani nafty by v najbližších mesiacoch nemal byť problém, pretože Slovensko má rezervy na štyri mesiace dopredu. Pohonné hmoty navyše môžeme nakupovať aj zo zahraničných rafinérií. Treba však počítať s ďalším zvýšením cien.

Rodičom školopovinných detí zasa dávam do pozornosti novú kalkulačku, ktorá im vypočíta, čo pre nich znamená štedrejšia štátna podpora (čiže rodinné prídavky, daňové bonusy a príspevky na krúžky), ktorá čiastočne platí od júla a naplno by mala od januára 2023.

Ekonomický newsfilter má dnes 1135 slov, prečítate ho za necelých päť minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Z východu prestala prúdiť ropa, Slovensko má však rezervy

Na Slovensko, do Česka a Maďarska prestala prúdiť ropa z Ukrajiny. Nie je úplne jasné, kedy sa dodávky obnovia, ale vyzerá to tak, že nedostatok benzínu ani nafty na pumpách nehrozí.

Slovensko má zásoby ropy približne na štyri mesiace a podobne je na tom aj Česko. Za takýto dlhý čas sa tento problém určite dá vyriešiť. Samozrejme, za predpokladu, že budú Ukrajinci aj Rusi chcieť.

Čo presne sa stalo: 

  • Dodávky z Ruska cez Ukrajinu do strednej Európy sa zastavili ešte minulý štvrtok, ale táto informácia prenikla na verejnosť až včera.
  • Podľa ruskej verzie ich zastavili Ukrajinci. Dôvodom malo byť, že im ruský prepravca ropy Transnefť nedokázal odoslať platbu za využívanie ukrajinskej potrubnej siete – stopnúť ju mala banka v dôsledku najnovších protiruských sankcií, ktoré ešte viac obmedzujú platby.
  • Ukrajina ruskú verziu doteraz nespochybnila, respektíve ju nijako nekomentovala.
  • Severnou vetvou ropovodu Družba, ktorý vedie cez Bielorusko do Poľska a Nemecka, ropa naďalej prúdi, takže naozaj to vyzerá na problém, ktorý vznikol medzi ropovodnými firmami Ruska a Ukrajiny.

Zatiaľ nie je dôvod na paniku: Keď sa Európska únia dohodla na zákaze ruskej ropy a pohonných hmôt, Slovensko, Česko a Maďarsko si vybavili výnimky. Zvyšok EÚ teda akceptoval, že môžu aj naďalej využívať ropovod Družba. Ak sa teda naozaj toky zastavili v dôsledku európskych sankcií, nemohol to byť úmysel a tento problém bude treba odstrániť.

Ak navyše platí, že Rusi chcú poslať peniaze Ukrajincom za využívanie ich ropovodov a Ukrajinci ich chcú prijať, určite nájdu spôsob, ako to urobiť.

Veď aj maďarská skupina MOL a jej slovenská dcéra Slovnaft vyhlásili, že sú ochotné zaplatiť namiesto Rusov.

Na čom to môže stroskotať: Rusko už ukázalo, že nemá problém obetovať svoje ekonomické záujmy, aby mohlo presadzovať tie politické. Ukrajina zase dala najavo, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Ekonomický newsfilter

    • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
    • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
    • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
    • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie