Denník N

Ekonomický newsfilter: Česi a Briti už majú scenáre, v ktorých stiahnu domácnostiam kúrenie 

Dobrý deň,

zastavenie ruskej ropy bola napokon iba krátka epizóda tejto energetickej krízy.

Ukončili ju včera MOL a jeho dcéra Slovnaft, keď namiesto Rusov zaplatili Ukrajine za využívanie ropovodu Družba.

Ekonomická vojna, ktorú vedieme s Putinovým Ruskom, však znamená, že tento incident nebol posledný, a skôr či neskôr sa vzájomné obchodné vzťahy musia ukončiť.

Oddnes napríklad platí zákaz dovozu ruského uhlia, od nového roka aj zákaz dovozu ropy – aj keď s výnimkami, ktoré si vybavili Slováci, Česi a Maďari.

Európa musí znížiť svoju spotrebu energií a zároveň hľadať nové zdroje. Jednou z mnohých možností je uskladňovanie tepla v obrovských nádržiach s vodou, ako to vo svojej reportáži z Dánska ukázal Tomáš Grečko.

Do tejto zimy sa to však nedá stihnúť. Britská a česká vláda preto chystajú krízové scenáre, v ktorom rátajú so znížením teploty v domácnostiach aj vo firmách.

Ekonomický newsfilter má dnes 1300 slov, prečítate ho za približne 5 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Z Ruska už opäť tečie ropa, uhlie je oddnes zakázané

Slovenská rafinéria Slovnaft a jej maďarský akcionár MOL sa včera postarali o odblokovanie dodávok ropy cez ropovod Družba. A to tak, že namiesto Rusov zaplatili za tranzit ropy cez ukrajinské územie.

Nič vážne sa teda za tých pár dní nestalo, na čerpacích staniciach nevznikla panika a ropa už tečie. Aj keby odstávka trvala dlhšie, Slovensko má zásoby ropy na štyri mesiace a môže si dovážať aj hotové palivá.

Čo sa presne udialo:

 • Minister hospodárstva Richard Sulík hovorí, že stopnutie nie je vina ruskej ani ukrajinskej strany, ale banky v západnej Európe, ktorou bola podľa informácií Denníka E ING.
 • Sulík za tým nevidí žiadnu politiku, ale technické zlyhanie – bankári majú podľa neho tri dni na to, aby vyhodnotili, či pri nejakej platbe hrozí porušenie sankcií. Teraz bol medzi týmito troma dňami podľa Sulíka víkend, čo malo spôsobiť, že platbu Rusom vrátili.
 • Vysvetlenie, že išlo o akúsi chybu, dáva zmysel. Keďže dovoz ruskej ropy ešte nie je zakázaný, zakázané by nemali byť ani transakcie medzi ruskými, ukrajinskými a ďalšími ropnými spoločnosťami, ktoré robia medzi sebou obchody. Zatiaľ nie je jasné, či išlo o ojedinelý incident alebo systémovejší problém.
 • Slovnaft a MOL, ktorí zaplatili za ukrajinský tranzit, sa chcú s Rusmi vyrovnať tak, že im pošlú menej peňazí za dodávky ropy, ktorú od nich nakupujú. Ak sa problém zopakuje, plánujú zopakovať rovnaký postup .

V tomto momente však znovu platí to, čo o rope, benzíne a nafte podrobne

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie