Denník N

Zelený newsfilter: Škoda, že Matovič okrem svojej diplomovky neodpísal aj americký protiinflačný balík

Americký prezident Joe Biden. Foto - TASR/AP
Americký prezident Joe Biden. Foto – TASR/AP

V utorok to vyzeralo tak, že hlavnou témou tohto týždňa budú zastavené dodávky ruskej ropy cez ropovod Družba. Dráma sa však skončila v stredu dohodou medzi slovenskou a ukrajinskou stranou, ktorou sa vyriešili problémy okolo platieb za tranzit.

V návale informácií, ktoré celá epizóda priniesla, zanikli dva dôležité výroky ministra hospodárstva Richarda Sulíka:

  • V stredu na tlačovej konferencii odpovedal na otázku, ako si predstavuje kampaň za šetrenie energiami na Slovensku: „Najsilnejší faktor šetrenia je cena. Cena donúti ľudí šetriť.”
  • Sulík zároveň vyvrátil fámy o tom, že štát bude špeciálne pomáhať rafinérii Slovnaft v prechode na spracovanie neruských ropných zmesí. „Slovnaft má dostatočné zisky, aby si to financoval sám. Toto som si s nimi už aj vydiskutoval.“

Z pohľadu Zeleného newsfiltra je tak najdôležitejšou správou uplynulého týždňa prijatie protiinflačného balíka v Spojených štátoch amerických.

Inflácia pritom na prvé počutie neznie ako primárne „zelená téma“.

Kabinet prezidenta Joea Bidena však urobil to isté čo slovenský minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Infláciu využil len ako zámienku na prijatie opatrení, ktoré majú zvýšiť životnú úroveň. Samozrejme, ekonomická situácia na Slovensku a v USA je úplne odlišná, a tak nemá zmysel porovnávať konkrétne opatrenia.

Za povšimnutie však stojí fakt, že americký balík chce dosiahnuť zníženie cien cez investície do zelenej energie a obnoviteľných zdrojov. Dôvod je jednoducho ten, že energie sú jednou z najväčších položiek vo výrobných nákladoch tovarov a služieb.

Kým Matovičov balík má ambíciu len dorovnávať vyššie ceny domácnostiam, americký rieši príčinu problému.

Zelený newsfilter každý štvrtok komentuje najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Dnešné vydanie zostavil reportér Denníka E Tomáš Grečko. Má 1 400 slov, ktoré si stihnete prečítať za šesť minút.

1. Historicky najväčší znečisťovateľ planéty prijal zatiaľ najradikálnejší zákon na boj s klimatickou zmenou

Nový zákon má podporiť aj prechod na elektrické vozidlá. Najvyššia výška dotácie bude 7 500 dolárov na čistokrvný elektromobil. Ilustračné foto – Jumpstory.com

Americký senát v nedeľu schválil takzvaný zákon na zníženie inflácie (Inflation Reduction Act). Zákon ešte musí schváliť snemovňa, v nej však majú demokrati pohodlnú väčšinu.

Zákon v hodnote 765 miliárd dolárov na desať rokov je jedným z najvýznamnejších, ktoré demokrati ovládajúci obe komory kongresu schválili počas jedenapolročnej vlády prezidenta Joea Bidena.

Je to najväčší zákon venujúci sa boju proti klimatickej zmene, aký doteraz Spojené štáty presadili. Návrhy v ňom majú hodnotu 369 miliárd dolárov, teda polovicu z celkovej sumy.

Kľúčové body týkajúce sa klímy:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Joe Biden

Klimatická kríza

Plynová kríza

Zelený newsfilter

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie