Denník N

Firemný newsfilter: Pixelu zarábajú hry viac, ako sám tušil, GymBeam chradnutie e-shopov nezasiahlo a Kysuciam zhorela píla

Spolumajiteľ Pixel Federation Šimon Šicko. Foto N - Tomáš Benedikovič
Spolumajiteľ Pixel Federation Šimon Šicko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovensko bolo týždeň bez ruskej ropy. Zastavila sa iba preto, že pre bankové sankcie proti Rusku neprešla jeho platba za tranzit suroviny Ukrajinou. Domáca rafinéria Slovnaft problém operatívne vyriešila tým, že tranzitný poplatok vo výške deväť miliónov vyplatila Ukrajine ona sama a teraz si ho s Ruskom vyrovná. Z takýchto krátkych výpadkov však Slovensku nič vážne nehrozí. Drží si až štvormesačné zásoby ropy i ropných produktov.

Ťažšie riešiteľný problém majú farmári. Letný zber pšenice a jačmeňa mali ešte celkom slušný, no jesenné plodiny, ako kukurica či sója, zasiahli suchá viac. Farmári tak prídu o veľkú časť krmív a mnoho kráv či oviec, ktoré by ešte mohli dojiť mlieko, radšej pošlú na bitúnok. Navyše už nemôžu za svoje plodiny očakávať také vysoké platby ako donedávna. Rozbeh vývozu obilia z Ukrajiny jeho ceny znížil.

Naopak, predajcov nových áut môže tešiť to, že ministerstvo financií podľa Hospodárskych novín už chystá zvýšenie poplatkov za registráciu menej ekologických starších áut z dovozu.

Ostatné podstatné správy zo slovenských firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 200 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.

 

1. Pixel Federation sa so svojimi počítačovými hrami počas covidu posunula na skoro dvojnásobnú veľkosť

Na začiatku koronakrízy spolumajiteľ a líder firmy na počítačové hry Pixel Federation Šimon Šicko v rozhovore pre Denník E predpovedal, že záujem o hry vďaka karanténam, zatvoreným školám i práci z domu vzrastie a im tržby stúpnu o zhruba desatinu. Upozornil však, že ak bude pandémia obmedzovať biznis až príliš dlho, doľahne to aj na ich brandžu. Rast jeho firmy bol napokon oveľa svižnejší, ako sám čakal.

Tržby Pixelu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Firemný newsfilter

    Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

    Firmy

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie