Denník N

Ekonomický newsfilter: Maďari aj Česi ponúkli za U. S. Steel Košice 0,8 miliardy, Američania chcú raz toľko

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

s nedostatkom vody v riekach prišla na energetické trhy ďalšia dávka paniky. Sucho totiž znížilo výrobu vo vodných elektrárňach aj v tých atómových, ktoré vodu potrebujú na chladenie reaktorov.

Naopak, dobrou správou môže byť rozhodnutie nemeckej vlády predĺžiť prevádzku dožívajúcich jadrových zdrojov.

Pôvodne ich chcela odstaviť na konci tohto roka. Podľa amerického denníka The Wall Street Journal to však napokon neurobí so zdôvodnením, že hrozí nedostatok plynu a predĺžená prevádzka bude bezpečná. Musí to však ešte schváliť vláda aj parlament, čo môže trvať niekoľko týždňov, píše denník.

USA urobili svoj doteraz najvýznamnejší krok v boji proti klimatickej kríze. Prezident Joe Biden podpísal zákon, ktorý počíta s investíciami do zelenej energetiky a do zníženia emisií v celkovej hodnote 369 miliárd dolárov.

Udalosťou domácej ekonomiky môže byť predaj košických oceliarní U. S. Steel. Momentálne to však vyzerá tak, že sa ich americkí vlastníci nevedia dohodnúť na cene s maďarským ropným koncernom MOL ani s českým miliardárom Pavlom Tykačom, píšu Hospodárske noviny.

Ekonomický newsfilter má dnes 1200 slov a prečítate ho za približne 5 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Dunajom a Rýnom nedokážu prejsť lode s tovarom a surovinami

Produkcia európskych vodných elektrární sa v prvom polroku medziročne prepadla o pätinu. Zasiahnuté sú aj tie slovenské.

Sucho zasiahlo aj riečne lode, ktoré nedokážu prekonať niektoré úseky na Dunaji a Rýne. „Už neplávame do nemeckých prístavov a sme zaseknutí v Rumunsku,“ hovorí Stanislav Blaško, manažér firmy Slovenská plavba a prístavy (SPaP), ktorá prevádzkuje nákladnú dopravu po Dunaji a prekladiská v Komárne a v Bratislave.

Podľa Dopravného úradu plavba po Dunaji pozastavená nie je, ale ponor plavidiel

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie