Denník N

Ekonomický newsfilter: Strane SaS neprekáža, že sa pre drastické šetrenie možno vypnú niektoré funkcie štátu

Richard Sulík. Foto N - Tomáš Benedikovič
Richard Sulík. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

za normálnych okolností občania nepotrebujú poznať detaily zákona o rozpočtovej zodpovednosti, v ktorom sa vyskytujú výrazy ako hrubý dlh verejnej správy či hádépé. Lenže tento zákon budúci rok prikáže vláde také drastické šetrenie, že bez výpadku niektorých základných služieb štátu to nepôjde, a tu nie je reč  o vlakoch zadarmo pre nejakú vybranú skupinu.

Kľúč k tomu, aby sa zo Slovenska nestala Afrika, má strana SaS, ktorá túto nevyhnutnú zmenu blokuje, lebo chce spolu s ňou presadiť aj svoju daňovú brzdu. Pravidlo ako vystrihnuté z volebného programu Ronalda Reagana, s ktorým nesúhlasia domáci a zahraniční odborníci.

Domácou udalosťou včerajška bolo definitívne potvrdenie zastavenia hlavnej výroby v žiarskom Slovalcu. Názory naň sa rôznia. Niekto si myslí, že taká energeticky náročná výroba na Slovensku nemá čo hľadať, iný zasa, že vláda vyštvala supermodernú fabriku a Európa bude musieť dovážať viac hliníka s niekoľkonásobne väčšou uhlíkovou stopou.

V každom prípade, nedočkali sme sa debaty, či Slovensku udržanie výroby stojí za dodatočných 40 miliónov eur ročne, a priemysel stále nevie, aké projekty chce štát podporovať.

Ekonomický newsfilter má dnes 1200 slov a prečítate ho za približne 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Vypnutý štát bude mať na svedomí SaS

Minister financií Igor Matovič už Richarda Sulíka obviňoval z kadečoho vrátane zľudoveného nekúpenia covid testov. Keď však o rok povie, že za nefungujúce služby štátu môže práve šéf strany SaS, bude mať pravdu. Strana ministra hospodárstva sa nechystá

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie