Maďarsko si od Ruska kupuje 700 miliónov kubíkov plynu navyše. Odborníci hovoria o odmene pre Orbána

Rusi budú dodávky plynu do Maďarska naťahovať do marca ako cesto na štrúdľu a vždy si za to budú pýtať nejakú odmenu, myslí si odborník na energetiku.
[Tip: Radi čítate v maďarčine? Navštívte Napunk.sk od Denníka N]
Rusko v súčasnej situácii len tak hocikomu nedá viac plynu, ako je dohodnuté v dlhodobých zmluvách. Preto sa medzinárodná verejná mienka pozastavila nad tým, že Maďarsko od Moskvy kúpi 700 miliónov metrov kubických plynu navyše. Britský denník Times písal priamo o tom, že Putin odmeňuje „svojho starého spojenca” Viktora Orbána extra dodávkami plynu.
Nedostatku plynu sa, samozrejme, obávajú všetky krajiny v regióne a hľadajú aj riešenie – kým Slovensku sa podarilo znížiť závislosť od ruských dodávok, Maďarsko sa vydalo inou cestou – a to môže súvisieť s politikou Viktora Orbána voči Rusku.
Slovensko a Maďarsko patria medzi členské štáty EÚ, ktoré sú najviac závislé od ruských dodávok plynu. Agentúra Európskej únie pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) vo svojej júlovej správe (po kliknutí obrázok č. 36) o trhu so zemným plynom uviedla, že okrem týchto dvoch štátov bralo z Ruska viac ako 75 percent svojho plynu aj Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Česko, Rakúsko, Slovinsko a Bulharsko.
Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer 13. augusta ohlásil, že júlové rokovania ministra Pétera Szijjártóa v Moskve priniesli svoje výsledky a Gazprom už začal dodávať plyn nad rámec zazmluvneného množstva. Podľa Menczera príde do konca augusta každý deň 2,6 milióna kubíkov plynu cez Turkish Stream a „o septembrovom harmonograme už prebiehajú rokovania”.
Menczer takisto uviedol, že zásobníky sú v Maďarsku naplnené nad 32 percent, čo by „v normálnom období aj stačilo”, teraz však „musíme ísť na istotu”. Ako však napísal portál Átlátszó, naplnenosť plynových zásobníkov v Maďarsku v skutočnosti zaostáva za priemerom EÚ.
Portál Napunk sa pozrel na to, prečo potrebuje Maďarsko týchto extra 700 miliónov kubíkov plynu a v čom sa líši energetická situácia Maďarska od ostatných krajín v regióne vrátane Slovenska.
Koľko plynu treba
Naplnenosť zásobníkov nie je vedľajšia vec, no neexistuje krajina, ktorá by dokázala zo zásobníkov pokryť svoju celoročnú spotrebu plynu, povedal pre Napunk odborník v oblasti energetiky András György Deák.
Spotreba zemného plynu v Maďarsku sa za normálnych okolností (naposledy bol takým rok 2019 – pred pandémiou a vojnou na Ukrajine) pohybuje okolo 10 miliárd metrov kubických. Z tohto množstva pochádza 1,5 až 2 miliardy z domácej ťažby, štyri a pol z dlhodobého obstarávania z Ruska. Miliardu pokrýva americký LNG, teda skvapalnený zemný plyn. To je sedem a pol miliárd kubických, k čomu bolo potrebné prikúpiť na burze dva a pol miliardy metrov kubických.
„To posledné je to, čo zmizlo, a časť z toho sa pokúšajú získať od Rusov,” vysvetľuje András György Deák. „Na trhu je štrukturálny deficit aj u Nemcov, u každého. Toto sa dá pokryť buď zúžením dopytu, čo sa aj deje – popri vysokých cenách za plyn klesá aj dopyt. Druhou možnosťou je, že sa kúpi plyn navyše alebo vyčerpajú zásobníky, no spoľahlivosť zásobníkov je popri ich nízkej naplnenosti neistá,” dodal odborník.